Tři čtvrtiny pacientů najdou dárce dřeně díky plzeňskému registru

krev, transfuze, dárcovství

Tři čtvrtiny lidí, kteří potřebují k záchraně života kostní dřeň, najdou dárce také díky činnosti Českého národního registru dárců dřeně (ČNRDD) se sídlem v Plzni. Za 21 let má v evidenci 40.400 dárců. Od 477 už lékaři odebrali dřeň nebo krvetvorné buňky, 326 bylo pro pacienty v ČR a 151 v zahraničí. Ve spolupráci s registry na celém světě zprostředkoval plzeňský registr 990 odběrů, z toho pro pacienty v ČR 513.

Registr založil v roce 1992 primář hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice a průkopník transplantací kostní dřeně v ČR Vladimír Koza. Loni zemřel na rakovinu.

Registr každoročně oceňuje vybrané dárce, letos jim předá ocenění 26. dubna na slavnostním večeru v pražském Obecním domě, kde se také setká poprvé pacient se svým dárcem. Běžně se dárci a příjemci neznají, setkávají se výjimečně, a to až v době, kdy je pacient vyléčen.

Zhoubnými nemocemi kostní dřeně a uzlin onemocní v ČR ročně stovky lidí, často mladých a dětí. Poslední šancí na záchranu života pro ně může být transplantace kostní dřeně. V registrech na celém světě je dohromady 21,5 milionu dárců, nejvíc v USA, 5,5 milionu, a v Německa, 3,7 milionu.

Do registru mohou lidé vstupovat od 18 do 35 let, vyřazeni jsou po dovršení 60 let. Plzeňský registr provádí nábor a edukaci dárců v deseti smluvních centrech, v Praze je toto centrum v Ústřední vojenské nemocnici.

Téměř polovina registrovaných dárců v plzeňském registru je do 35 let věku, mírně převažují muži, z hlediska úspěšnosti transplantace jsou výhodnější. Registr se snaží získávat dárce náborem u policie a hasičů.

Základní vyšetření transplantačních znaků dárce dřeně stojí 1500 korun, zdravotní pojišťovny ho nikde na světě nehradí. V ČR v tom pomáhá nadace, lidé mohou poslat příspěvek na její číslo účtu 4343043/0300. Mohou také poslat dárcovskou DMS KOSTNIDREN na číslo 87777.

Na předběžné žádosti o vyhledání dárce reaguje registr do následujícího pracovního dne. Zajistí doplňující testy ze vzorku uschovaných v DNA depozitáři, kontaktuje dárce, zjistí jeho zdravotní stav, vyšetří nově odebrané vzorky krve a do dvou až tří týdnů se odběr může uskutečnit.

Ohodnoťte tento článek!