U sv. Anny informačně propojili nemocnici

Nemocniční informační systém (NIS) vybudovali ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Usnadňuje práci lékařům, urychluje a zkvalitňuje léčbu. Ředitel nemocnice Michal Pohanka zdůraznil, že systém zpracovali jako celek, zatímco naprostá většina ostatních nemocnic v Česku má jen dílčí systémy…

„Za rozumné peníze a vlastními silami. Bylo to tak levnější,“ říká Pohanka a dodává, že informatizace znamená pro nemocnici také zdroj úspor.

Kromě nesporných výhod v medicíně lze nyní snadněji vyhodnocovat hospodaření pracovišť, odpadá papírová administrativa. „Budeme fungovat jako bezfilmová nemocnice,“ říká Pohanka.

Za měsíc uspoří na 100 000 korun, po úplném zaběhnutí budou až několikamiliónové roční úspory. Tzv. ekonomicko-manažerský modul, propojující informace o účetnictví, skladech, mzdách, personalistice apod., provozují u sv. Anny již několik let.

Součástí NIS je rovněž již také určitý čas využívaný pacientský modul. V roce 2001 do něj vložili systém podporující práci v ambulancích. „Pacient může být kompletně vyšetřen za jediný den,“ připomíná jednu z velkých výhod Hana Jechová, která má na starosti provoz NIS jako jedna z jeho tvůrců. To je umožněno integrací dalšího systému (anglická zkratka PACS) pro práci s obrazovou informací.

„V naší nemocnici je PACS plně integrován s NIS, obrazová informace je tedy dostupná lékaři při práci s pacientovou dokumentací na kterékoliv koncové stanici NIS,“ vysvětluje přednosta Kliniky zobrazovacích metod Petr Krupa, jeden z iniciátorů celého informačního systému.

„V propojení moderní techniky a klasické medicíny jsme jedni z nejlepších v republice,“ shodují se ředitel i přednosta.

Výhod je mnoho a jsou zřejmé. Jde např. o uchování dat pacientů včetně doprovodných údajů v digitální podobě, neomezená reprodukce snímků v původní kvalitě, možnost rychlé konzultace s týmy v jiných zdravotnických zařízeních. Podle Krupy jsou data dvojnásobně chráněna, přenos ostatně neprobíhá internetovou sítí, není proto snadno dostupný.

Sv. Anna se zatím propojila s Fakultou informatiky Masarykovy univerzity, s Masarykovým onkologickým ústavem, s Porodnicí na Obilním trhu, která je součástí Fakultní nemocnice Brno, s městskou Nemocnicí Milosrdných bratří a s Úrazovou nemocnicí.

„Máme zájem, aby se napojili také periferní lékaři,“ sdělil přednosta oddělení. Proto se plánuje i napojení lékařů nemocnice na jejich domácí počítače.

Právo

Ohodnoťte tento článek!