Ústav péče o matku a dítě rozšířil péči o asistovanou reprodukci

V podolském Ústavu péče o matku a dítě bylo dnes otevřeno centrum asistované reprodukce IVF. První pacientku zde uvítají 13. prosince, na kdy je objednána žena, která již podstupuje hormonální přípravu na odběr vajíček…

PRAHA –

Odstartuje se tak zřejmě nejen jeden nový život, ale i práce centra.

Ředitel Ústavu péče o matku a dítě docent Jaroslav Feyereisl řekl, že ústav pečuje o ženy již 90 let. Centrum IVF rozšíří nabídku o péči o neplodné páry.

Z 90 tisíce dětí, které se za rok v Česku narodí, jsou 3000 počaty po léčení neplodnosti. Za rok to je přes 8500 léčebných cyklů, v novém centru by jich mělo být dalších 500.

„Každé sedmé manželství je nechtěně neplodné,“ řekla vedoucí centra Jitka Řezáčová. Pacientky, které se v Podolí dosud léčily, musely umělé oplodnění podstupovat v některém z pražských center, nyní už návaznost péče nebude narušena.

Podle Řezáčové je neplodnost v polovině případů na straně mužů, takže je užitečné, že se péče centra rozšíří i na ně.

Stresy současného života i infekční nemoci snižují u mužů počty spermií. Pokud klesnou pod 5000 v mililitru ejakulátu, jsou prakticky neplodní.

Lékaři však již umějí odebrat z varlete či nadvarlete i jedinou existující spermii a spojit ji s vajíčkem.

První dítě ze zkumavky se narodilo v roce 1978 ve Velké Británii, první české dítě ze zkumavky přišlo na svět v roce 1982 v Brně. V současnosti je v Česku 18 center, z toho šest v Praze.

Podolské centrum na rozdíl od soukromých má přímé napojení na nemocnici. Pokud by při odběru vajíčka či přenosu embrya nastaly komplikace, ujmou se ženy okamžitě další odborníci.

Metody asistované reprodukce umožňují mít dítě například i lidem, kteří museli podstoupit ozařování zhoubného nádoru. Před kúrou lékaři odeberou a zmrazí ženám vajíčko či štěp tkáně z vaječníků a mužům spermie anebo štěp tkáně z varlat. Po léčbě mohou mít dítě ze zkumavky.

Před sedmi lety hrozilo podolskému ústavu zrušení, pozemky na lukrativním místě měly být prodány, aby zdravotnictví získalo peníze. Toto nebezpečí je již podle ředitele zažehnáno, naopak se počítá s rozvojem ústavu.

Vybudováním centra IVF v prostorách bývalé prádelny začala celková rekonstrukce budovy. Ve druhé polovině ledna bude otevřeno celé rekonstruované křídlo.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!