Ústecká nemocnice jako jediná provádí unikátní operaci glaukomu

V Ústecké Masarykově nemocnici byla dnes provedena unikátní operace pokročilého stádia zeleného zákalu oka, takzvaného glaukomu. Operace novu metodou zvanou kanaloplastika se provádí od konce loňska v Česku jen v ústecké nemocnici.

Při operaci se speciálním přístrojem rozšíří odtokový kanálek oka a uvolní nitrooční tlak. Novinářům to řekla primářka ústeckého očního oddělení Ivana Liehneová.

Při zeleném zákalu vázne odtok tekutiny z oka a zvyšuje se nitrooční tlak. Zelený zákal v mnoha případech způsobuje i slepotu. Podle Liehneové unikátnost operace spočívá právě v použití nově vyvinutého mikrokatetru, který umožní odtokový kanálek oka rozšířit a vyčistit.

Od původních operací se ta nová liší právě čištěním stávajícího odtokového kanálku, při klasických operacích se kanálek vytvářel nový a tělo má časem tendenci ho vyhojit a uzavřít. „Budoucnost této operace vidíme v tom, že má lepší účinnost, kanálek zůstane déle otevřený,“ řekla Liehneová.

Po vyčištění se kanálek při operaci zajistí stehem, který ho drží otevřený. „Operace je méně invazivní a je zatížena menším počtem komplikací,“ uvedla primářka. Problém u glaukomu je podle ní v tom, že nebolí a řada lidí si neuvědomí, že tlak v oku stoupá. „Důležité je, aby pacient v určitém věku postoupil vyšetření očí a nitroočního tlaku,“ dodala Liehneová.

Glaukom je hlavní příčinou zbytečné slepoty lidí na celém světě. Podle posledních odhadů Světové zdravotnické organizace to je přibližně 67 milionů lidí. Z medicínského hlediska je zelený zákal onemocněním, při kterém dochází k odumírání nervových vláken zrakového nervu, což se projevuje nejdříve drobnými výpadky v zorném poli a může skončit až jeho úplnou ztrátou.

Poškozená vlákna zrakového nervu již nelze nahradit. Glaukom proto nelze vyléčit, může se pouze zastavit jeho postup. Pokud je glaukom včas rozpoznán a léčen, lze ve většině případů postižení zraku předcházet.

Mezi rizikové faktory pro vznik onemocnění patří vyšší věk, zvýšený nitrooční tlak, dědičné zatížení v rodině, cukrovka nebo silná krátkozrakost.

Ohodnoťte tento článek!