V Českých Budějovicích skončila XVIII. konference porodníků a gynekologů

Třídenní XVIII. konference Sekce perinatální medicíny České gynekologické a porodnické společnosti včera skončila v hotelu Gomel. Jinak řečeno: nejvyšší ubytovací a stravovací zařízení jihočeské metropole zaplavilo 180 ženských lékařů a neonatologů z celé republiky, aby zde hodnotili výsledky jejich kombinované péče o dětičky ještě nenarozené, rodící se a čerstvě narozené…

České Budějovice – Účastníci setkání si vyměňovali zkušenosti a přejímali metodiku od nejúspěšnějších kolegů ve své „branži“.

„Výsledky minulých tří let v této oblasti medicíny řadí Českou republiku k absolutní světové špičce. Za loňský rok se dokonce můžeme pochlubit historicky nejnižší perinatální úmrtností, která činí pouhé 4,4 promile. I v těch nejvyspělejších státech umírá novorozenců více,“ hovoří s radostí o vysoké profesionální úrovni českých gynekologů i porodníků primář Petr Sák ze ženského oddělení českobudějovické nemocnice, které se společně s neonatologickým oddělením téhož zdravotnického zařízení na organizaci celostátní konference podílelo.

Výsledky lékařské péče o miminka kolem porodu se nehodnotí pouze podle mortality, jelikož je velmi malá, tudíž se jedná o velmi hrubý ukazatel. Posuzuje se proto také zdravotní stav novorozenců. Doktoři se při přivádění na svět i velmi „nezralých“ dětí snaží minimalizovat jejich duševní, motorická a jiná poškození. Tyto handicapy jsou totiž daní za předčasné narození. Avšak podle slov Petra Sáka dává dnešní medicína velkou naději na přežití a kvalitní život i novorozencům s porodní váhou pod 1000 gramů.

Hanka Hricová, Českobudějovické listy, 21.04.2001

Ohodnoťte tento článek!