Přejít na obsah

V ČR byla poprvé pacientovi voperována biologická náhrada menisku

zpět
16.12.2014
nástroje, chirurgie, operace
zvětšitnástroje, chirurgie, operaceZdroj: Shutterstock

nástroje, chirurgie, operace | Zdroj: Shutterstock

 

Poprvé v Česku byla provedena operace, při níž byla pacientovi voperována biologická náhrada menisku. Biologická náhrada z kolagenu typu I, kterou pacient dostal, se postupně přemění v tkáň velmi podobnou lidskému menisku. Do tří měsíců se může vrátit do aktivního života a do roka i k vrcholovému sportu.

„Zákrok dopadl dobře, trval asi hodinu, pacient se cítí dobře a brzy bude moci začít s rehabilitací,“ řekl ČTK ortoped pražského ORP centra František Picek, který zákrok v Oblastní nemocnici Kladno dnes provedl.

Náhradu menisků označil za obrovský pokrok v ortopedii. Pokud se částečně nebo úplně meniskus odstraní, vede to ve sto procentech případů k degenerativnímu poškození chrupavky, tedy k poúrazové artróze, bolestem a dalším obtížím. Nahrazení menisku zajistí původní funkci kloubu.

Operovanému pacientovi byl už dřív po sportovním úrazu částečně odstraněn jeho vlastní meniskus. Během dnešní operace mu byl implantován meniskus náhradní, ten po vložení do kolenního kloubu vypadá jako meniskus původní a zhruba připomíná tvarem i konzistencí měsíček z mandarinky.

„Náhradu menisku jsme implantovali artroskopicky, jde o nejšetrnější operační metodu. Pacientovi zůstanou na koleni jen dvě malé jizvičky. Šetrnost pro pacienta je ale vykoupena technickou náročností, kdy se malý implantát musí přišít uvnitř velmi malého prostoru ke kloubnímu pouzdru,“ popsal lékař.

Implantaci menisku mohou lékaři provést jen těm pacientům, kteří mají alespoň část vlastního menisku zachovanou, aby bylo náhradu k čemu přišít, a chrupavka je pokud možno neporušená, aby nový implantát nezničila.

Úkolem biologické náhrady je obnovit tkáň, která byla zničena většinou úrazem. Implantát se během následujících týdnů začne přeměňovat v tkáň, která je stavbou, tvarem i velikostí prakticky identická s původním lidským meniskem.


Komentovat článek: V ČR byla poprvé pacientovi voperována…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku V ČR byla poprvé pacientovi voperována…

Komentáře

1 komentář
VK Náhrada funkce menisku?  | 17. 12. 2014 14:59

Přeměna kolagenu na vazivovou chrupavku menisku či něco obdobného, co by nahradilo jeho funkci, mi připadá fyziologicky nereálné právě tak jako přeměna zárodečné buňky na chondrocyt hyalinní kloubní chrupavky, který by si ještě našel místo, kde se usadit. Připadá mi to komerční nebo jen zbožné přání autorů a realizátorů.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné