V ČR roste počet dětí s cukrovkou

Česká republika patří mezi země, kde se neustále zvyšuje počet dětí, které onemocní diabetes ukrovkou prvního typu. Nyní žije v Česku s tímto typem cukrovky 2500 dětí a mladých lidí ve věku do 18 let. Jejich počet se ročně zvyšuje o sedm procent…

PRAHA – V kategorii do šesti let přírůstek nemocných dokonce přesahuje deset procent. Uvedl to přednosta Pediatrické kliniky Fakultní nemocnice Motol Jan Vavřinec.

Obdobná situace je v Maďarsku, Rakousku, Polsku, Belgii, Portugalsku a na Slovensku. Poměrně hodně nemocných je ve Skandinávii, ale tam již jejich počty nestoupají.

Pacienti s cukrovkou prvního typu jsou doživotně závislí na inzulínu. Podle vědecké pracovnice kliniky Kateřiny Štechové je problém cukrovky tohoto typu v České republice podceňován. Přitom již děti, pokud jejich nemoc není správně léčena, jsou ohroženy rozvojem diabetických komplikací, které mohou ve svém důsledku vést například k oslepnutí, selhání ledvin či amputaci končetiny.

Cukrovka prvního typu v dětství vzniká rychle a příznaky onemocnění jsou nápadné. Dítě má velkou žízeň, hubne a nevypadá dobře. Je třeba, aby rodiče příznaky nepodcenili a aby pediatři na možnost rozvoje cukrovky mysleli.

Ohodnoťte tento článek!