V ČR začne denně kouřit nejméně 120 dětí

V České republice začne denně kouřit nejméně 120 dětí, nejčastěji ve věku 12 let. Děti tvoří 90 procent všech nových kuřáků. Zatímco prodej tabákových výrobků nezletilým je zakázán, jejich užívání je v podstatě legální, říká ve své zprávě koordinátor projektu proti dětskému kuřáctví Martin Škapík…

V České republice začne denně kouřit nejméně 120 dětí, nejčastěji ve věku 12 let. Děti tvoří 90 procent všech nových kuřáků. Zatímco prodej tabákových výrobků nezletilým je zakázán, jejich užívání je v podstatě legální, říká ve své zprávě koordinátor projektu proti dětskému kuřáctví www.nekurte.cz Martin Škapík.

Závislost na tabáku je nemoc patřící mezi klasické drogové závislosti. Spolupůsobí při vzniku asi 50 dalších chorob ve všech oborech medicíny, v první řadě u rakoviny plic.

„Dospělí prakticky kouřit nezačínají, tabákový průmysl tak cíleně náboruje právě děti,“ varuje. Řešení vidí ve schválení preventivního zákona, který by drtivý nárůst dětských kuřáků omezil.

„Proti pandemii kouření není individuální obrana. Strategie instalace tabáku do společnosti přesahuje možnosti rodičů,“ soudí Škapík.

Od července platí omezení tabákové reklamy, podle kterého je propagace cigaret povolena jen v obchodech s kuřivem. Musí navíc obsahovat zřetelné varování před dopady kouření a nemá být zaměřena na lidi mladší 18 let.

Podle předsedy Ligy proti rakovině Zdeňka Dienstbiera však Češi riziku kouření stále věří málo. „Omezení reklamy a zdražování cigaret je krokem vpřed, ale mělo by se co nejrychleji přejít do fáze omezení kouření na veřejných místech, ve

společenských prostorách a v restauracích,“ řekl.

„Protikuřácký“ zákon, který má zakázat kouření na různých veřejných místech a omezit prodej tabáku a alkoholu, leží ve sněmovně od března 2003. Naposledy ho poslanci projednávali 20. října, kvůli desítkám pozměňovacích návrhů však jednání

přerušili.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!