Přejít na obsah

V IKEM poprvé v ČR transplantovali játra dětem od jednoho dárce

zpět
9.5.2014
IKEM
zvětšitIKEM
Autor: archiv IKEM

IKEM | Autor: archiv IKEM

 

Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v ČR dvěma dětem najednou transplantovali játra od zemřelého dárce, která rozdělili na dvě části. Čtyřletému a čtrnáctiletému chlapci, kteří je dostali, se daří dobře, játra začala hned fungovat, sdělila mluvčí IKEM Veronika Velcová.

V programu tzv. splitu jater provedl IKEM za 16 měsíců devět rozdělení jater, transplantováno bylo 18 pacientů, z nich osm dětí. V předchozích případech se dělila játra mezi dva dospělé nebo dospělého a dětského pacienta.

Příprava dílčích operací trvala celý den, zákrok samotný téměř 12 hodin. Bez transplantace se podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka šance obou chlapců každou hodinou prudce snižovala. „I proto jsem se rozhodl pomoci oběma - jedna játra jsme rozdělili, upravili přesně pro tyto příjemce a nakonec úspěšně transplantovali,“ uvedl.

Zákrok byl podle něj náročný kvůli operační technice i nasazení velkého počtu lidí. Běžný provoz není na tento typ výkonu připravený. „Dosud nikdo podobnou operaci v ČR, a s největší pravděpodobností ani ve střední a východní Evropě, neprovedl,“ řekl Froněk.

Oba malé pacienty čeká několik týdnů pooperační péče. „Děti jsou na resuscitačním oddělení ošetřovány v samostatných boxech a během pobytu na klinice jim umožňujeme trvalý kontakt s rodiči,“ uvedla přednostka kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče Eva Kieslichová.

Program splitu jater v ČR podle ředitele IKEM Aleše Hermana umožnil zásadně zkrátit čekací dobu na transplantaci jater u dětí. „Před dvěma lety, kdy ještě nebyl, čekaly děti na transplantaci jater přes rok. Nyní jsou to v průměru dva týdny. Většinou je tak na čekací listině na transplantaci jater jedno nebo žádné dítě,“ shrnul.


Komentovat článek: V IKEM poprvé v ČR transplantovali játra dětem…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné