V Innsbrucku poprvé transplantovali celá předloktí

Univerzitní nemocnice v rakouském Innsbrucku úspěšně naoperovala 41letému Rakušanovi náhradní ruce až do výšky loktů…

VÍDEŇ-

Dvacet lékařů operovalo po dobu 14 hodin

Přípravy operace trvaly skoro rok. Samotný zákrok zabral 14 hodin a podílelo se na něm celkem 25 lékařů a sester.

Dva týmy se staraly o pacienta, který přišel o ruce při úrazu elektrickým proudem na železniční stavbě. Další dvě skupiny připravovaly nové končetiny.

Problém tkvěl v tom, že při zásahu elektrickým napětím o síle 150 tisíc voltů byla silně poškozena kromě šlach také svalová vlákna.


Nejobtížnější bylo napojit nervová vláka na nové svalstvo, aby umožnila budoucí pohyblivost rukou.

Lékaři se nejvíce zapotili při napojování nervových vláken na nové svalstvo, které by umožnilo budoucí pohyblivost rukou.

Velmi náročná operace ale proběhla bez potíží a pacient mohl už za dvě hodiny po „sešití“ procitnout z umělého spánku a postupně začal s pohybovou terapií.

Dosud se transplantovaly pouze ruce k zápěstí

První dny po operaci jsou kritické, hrozí například trombóza, převazy na rukou se musejí dvakrát za den měnit. Pokud ale bude vše pokračovat dobře, muž by měl za několik měsíců cítit vjemy jako teplo nebo chlad.

Šéfka plastické chirurgie Hildegunde Pizaová zdůraznila, že operace v takovém rozsahu je světovým unikátem.

Dosud se úspěšně transplantovaly čtyřem lidem pouze ruce k zápěstí. Mezi nimi byl v březnu 2000 rakouský policista, který se stal jednou z obětí dopisních bomb.

Právě jeho případ inspiroval dotyčného muže z Korutanska, aby se rok a půl po zranění a nošení protéz rozhodl pro operaci.

Původ dárce obou rukou je zastřen tajemstvím. „Nejsem oprávněn k tomu říci jakékoli informace,“ řekl kliniky úrazové chirurgie v Innsbrucku. Nesměl ani potvrdit, zda transplantované ruce pocházejí od mrtvého člověka, což je však nanejvýš pravděpodobné.


Transplantace obličeje? Technicky to lze…

V Česku čeká na transplantaci orgánů 900 lidí, nejvíce na ledviny

Italským lékařům se zdařila první transplantace čelisti

ČTK

Ohodnoťte tento článek!