V Japonsku fungují první videolékárny, úřadům se to nelíbí

V japonském Tokiu funguje nová služba, která má usnadnit situaci zákazníkům v lékárnách. Několik místních lékáren začalo nabízet konzultace prostřednictvím videotelefonu. Přestože vydávají po telefonu pouze OTC léky, japonským úřadům se tyto aktivity nelíbí…

V japonském Tokiu funguje od letošního srpna nová služba, která má usnadnit situaci zákazníkům v lékárnách. Několik místních lékáren začalo nabízet konzultace prostřednictvím videotelefonu. Přestože lékárny vydávají po telefonu pouze OTC léky, japonským úřadům se tyto aktivity nelíbí, píše agentura AFP.

Podle tamních zákonů totiž lékárník nesmí vydávat žádná léčiva bez osobního kontaktu s pacientem. Pracovníci firmy říkají, že podobná opatření jsou čirou byrokracií, která brání smysluplné službě. Lékárník zákazníka přes telefon vidí, stejně jako v případě osobního kontaktu.

Lékárny nabízející noční prodej léků zastřešuje společnost Don Quijote Co., která si dala název zřejmě v předzvěsti boje s úřady. Od srpna obsloužily tokijské videolékárny už přes 6000 pacientů.

„Nedávno zavolala do naší lékárny zoufalá matka, která uprostřed noci sháněla antipyretika pro svého malého syna, “ říká pětadvacelitetý zaměstnanec firmy Takehiko Ibuči. „Prohlédl jsem ho prostřednictvím videotelefonu a doporučil příslušné léky. Díky této službě jsme vystrašené matce pomohli,“ dodává Ibuči.

Podle japonského ministerstva porušuje firma zákon

Japonské ministerstvo zdravotnictví ale na začátku září varovalo, že taková služba porušuje platné zákony o regulaci farmaceutického trhu. Zástupci firmy poukazují, že jde o výdej volně prodejných léčiv a není tudíž důvod, proč proti videolékárnám zasahovat.

„Tady není podstatné, zda jde nebo nejde o OTC léky,“ reagoval Džiró Jasuki z japonského ministerstva. „Problém je, že v tomto případě při výdeji léků není zajištěn osobní kontakt lékárníka s pacientem. Současný zákon prodej léků přes telefon zakazuje. Vím, že veřejnost volá po větší deregulaci. My si však musíme položit otázku: toužíme po takovém pohodlí natolik, že jsme ochotni ohrozit bezpečnost farmaceutického trhu?“ dodal Jasuki.

Ministerstvo firmu Don Quijote Co vyzvalo, aby svou činnost ukončila. Společnost však pohrozila, že celou věc předá k rozhodnutí soudu.

„Je přirozené využívat pokroků technologie. Díky tomu se lidské bytosti vyvíjejí. Aktivity ministerstva chápeme jako typický příklad zkostnatělé byrokracie,“ uvedli zástupci firmy.

Foto: AFP

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 15.9. 2003


DÁLE ČTĚTE:
Samoobslužný prodej a přímé dodávky léčiv byly „stopnuty“\\
Samoobslužný prodej OTC léků – jedna z možných alternativ
Koupíme léky v samoobsluze?

Ohodnoťte tento článek!