V liberecké nemocnici se učí ošetřovat rány po novu

Školicí centrum pro ošetřování ran bude na podzim otevřeno v liberecké nemocnici. Ta jeho založení zařadila do priorit pro letošní rok. Jeho cílem je sjednotit postupy při moderním ošetřování ran vlhkým způsobem a využít zkušenosti vyškolených sester… „Vzhledem k tomu, že jde o ošetřování ran a chronických kožních lézí, předpokládáme hlavně zájem zdravotnických sester z chirurgie, léčebny dlouhodobě nemocných a z kožního oddělení…

Liberec – Školicí centrum pro ošetřování ran bude na podzim otevřeno v liberecké nemocnici. Ta jeho založení zařadila do priorit pro letošní rok. Jeho cílem je sjednotit postupy při moderním ošetřování ran vlhkým způsobem a využít zkušenosti vyškolených sester.

„Edukační centrum bude sloužit především pro všeobecné sestry a lékaře zdravotnických zařízení Libereckého kraje,“ uvedla Ingeborg Plašilová, vrchní sestra dermatovenerologického oddělení Nemocnice Liberec. Vývoj nových výrobků jde i v této oblasti rychle dopředu a je třeba, aby se je zdravotnický personál naučil co nejefektivněji používat. V době studií a předcházející praxe se většina pracovníků s novými obvazovými materiály neměla příležitost seznámit. „Vzhledem k tomu, že jde o ošetřování ran a chronických kožních lézí, předpokládáme hlavně zájem zdravotnických sester z chirurgie, léčebny dlouhodobě nemocných a z kožního oddělení,“ dodala Ingeborg Plašilová. Odborným garantem střediska je MUDr. Ondřej Havlíček z oddělení dermatovenerologie Nemocnice Liberec.

Důležité je, že nový krycí materiál podstatně snižuje bolestivost při ošetření, zvyšuje komfort pro pacienta a také ušetří práci personálu, protože tyto hydroaktivní obvazy není nutné vyměňovat tak často jako klasické. Nezanedbatelné je přitom i hledisko ekonomické. „Ošetřující personál se musí nejprve naučit zhodnotit, v jakém je rána stupni hojení a podle toho dál postupovat. Je rozdíl v tom, jde-li o ránu po spálenině, nehojící se ránu po úrazu, vřed nebo hnisavé místo, či je rána už ve fázi epitalizace. Každé krytí má jiný způsob užití,“ upozornila vrchní sestra. Absolventi kurzu obdrží certifikát.

Edukační centrum by jen obtížně vznikalo bez materiální podpory výrobních firem, jež zajišťují aplikaci teorie do klinické praxe. „Současný materiál, který na krytí ran v nemocnici používáme, se samozřejmě bude ve všech vhodných případech užívat i nadále. Vítáme přitom, že se do praxe dostávají i uvedené novinky,“ dodala vrchní sestra Plašilová.

JANA VOKATÁ, Liberecký den, 26.7.2001

Ohodnoťte tento článek!