V Moravskoslezském kraji ubývá akutních průjmových onemocnění

průjem, obstipace, zácpa, záchod, toaleta,

Akutních průjmových onemocnění v Moravskoslezském kraji ubývá. Zatímco v roce 2007 evidovala Krajská hygienická stanice (KHS) v Ostravě 8274 případů, loni to bylo jen 5321 případů, tedy přibližně o třetinu méně. ČTK o tom dnes informovala ředitelka ostravské KHS Helena Šebáková.

Původcem nákazy při těchto onemocněních mohou být jídlo nebo voda, ale také „špinavé“ ruce. „Potraviny mohou být kontaminovány přímo, jsou-li připraveny z infikovaných zvířat, nebo nepřímo nemocným člověkem či bacilonosičem,“ uvedla Šebáková. Lidé podle ní často onemocní kvůli nedodržení hygienických zásad při manipulaci, přípravě, distribuci a skladování potravin.

„Nejčastěji jsou hlášeny gastroenteritidy (zánětlivé stavy postihující trávicí trakt), jejichž původci jsou bakterie rodu Salmonella a Campylobacter. Méně častým, avšak o to více sledovaným střevním patogenem je bakterie rodu Shigella, která způsobuje epidemie zejména v prostředí s nižším hygienickým standardem,“ uvedla ředitelka.

Připomněla, že z nemocí, k jejichž šíření přispívají špatné hygienické podmínky, byl v Moravskoslezském kraji v posledních dvou letech zaznamenán vyšší výskyt bacilární úplavice. Loni hygienici mezi lidmi ze sociálně slabých skupiny zaznamenali dva hromadné výskyty úplavice.

Případů kampylobakteriózy od roku 2007 soustavně ubývá. V roce 2007 jich hygienici zaznamenali 5296, loni 3435. Snížil se i počet lidí, kteří onemocněli salmonelózou, v roce 2007 jich bylo 2000, loni 1015.

Pro prevenci akutních průjmových onemocnění i dalších nákaz je podle Šebákové nejdůležitější zajištění kvalitní a nezávadné pitné vody, výroba a distribuce nezávadných potravin nebo bezpečná likvidace odpadních vod.

Ohodnoťte tento článek!