V Moravskoslezském kraji vzrůstá počet onemocnění svrabem

Impetiginizovaný svrab na plosce nohy

V Moravskoslezském kraji loni meziročně vzrostl počet onemocnění svrabem. Zatímco v roce 2011 hygienici evidovali 410 případů, loni jich bylo ještě téměř o stovku více, řekla ČTK krajská hygienička Helena Šebáková.

„Statistika hlášených onemocnění svrabem v Moravskoslezském kraji ukazuje, že v posledních letech případů neubývá. Navíc předpokládáme, že ne všechna onemocnění jsou hlášena a řada případů je evidována pod jinou diagnózou kvůli sekundárním projevům nemoci,“ uvedla Šebáková. Dodala, že v regionu se stále objevují také hromadné výskyty onemocnění, a to například v zařízeních sociálních služeb, kde někdy bývá svrab správně diagnostikován až po rozšíření onemocnění.

Nárůst počtu nemocných evidují hygienici v posledních třech letech, nejvíce nakažených svrabem je u lidí starších 15 let. Loni připadalo na 100.000 obyvatel 40 onemocnění.

„Svrab patří mezi přenosná onemocnění. Jde o relativně časté onemocnění kůže, které je způsobeno kožním parazitem – zákožkou svrabovou,“ uvedla Šebáková. Svrab se nejčastěji objevuje v meziprstních prostorech na rukou, na vnitřní straně loktu, zápěstí, genitáliích či v okolí pupku.

Nemoc se podle hygieniků přenáší přímým kontaktem s nemocným, případně pobytem v prostředí, kde se nakažené osoby pohybují. Podle Šebákové mohou být problematickými místy například věznice, ale i zdravotnická či sociální zařízení. Inkubační doba je čtyři až šest týdnů.

Ohodnoťte tento článek!