V Novém Jičíně rakovinu prostaty léčí radioaktivními zrnky jódu

Metodu, která se nazývá permanentní brachyterapie a je vhodná při raném stádiu rakoviny, novojičínští lékaři začali využívat jako první v Česku, řekla mluvčí nemocnice Simona Součková. Zákrok zatím ještě nehradí úplně celý pojišťovny…

Radioaktivní zrnka jódu používají pracovníci onkologického centra v Novém Jičíně k léčbě rakoviny prostaty. Zrnka zavádějí pacientovi natrvalo přímo do prostaty. V ideálním případě záření karcinom zcela zničí. Za sebou už mají pět operací. Tuto metodu, která se nazývá permanentní brachyterapie a je vhodná při raném stádiu rakoviny, novojičínští lékaři začali využívat jako první v Česku, řekla mluvčí nemocnice Simona Součková.

Zákrok zatím ještě nehradí úplně celý pojišťovny a pacienti si musejí doplácet 100.000 korun. To by se ale od příštího roku mělo změnit.

„Pokud se zahájí léčba včas, pak má pacient v počátečním stadiu rakoviny téměř úplnou šanci na vyléčení,“ doplnila primářka Radioterapie Renata Soumarová. Podle ní výhody nové metody spočívají především v rychlosti. Pacient po úspěšné operaci stráví v nemocnici jen den a pak se může vrátit zpět do běžného života. „Pro okolí nejsou radioaktivní zrnka nijak nebezpečná. Doporučujeme pouze, aby pacienti po zákroku nebrali na klín malé děti či těhotné ženy,“ uvedla. Záření podle ní zcela odezní během šesti týdnů.

Prostata je orgán, který se nachází pod močovým měchýřem u mužů. Produkuje sekret, který je živnou půdou pro spermie a je součástí ejakulátu. V Česku se rakovina prostaty dosud léčila hlavně dvěma způsoby. Jednak operativním odstraněním nádoru či jeho ozařování z vnějšku. Nový způsob léčby je podle Soumarové velice šetrný k tělu pacienta. Odpadávají i vedlejší projevy jiných způsobů jako například impotence či problémy s udržením moči. Použití této metody není ale vhodné pro každého muže. „Záleží na velikosti a uložení prostaty vůči okolním tkáním a také na stádiu nemoci. Tato metoda je vhodná pro pacienty s nízkým rizikem návratu onemocnění,“ uvedla mluvčí.

Dnes v Novém Jičíně zákrok podstoupili tři muži. Další dva operovali lékaři už dříve. „Zatím je brzo na to říct, že jsou oba vyléčení. Vše je ale na dobré cestě, aby tomu tak bylo,“ řekla primářka.

Dvě třetiny mužů problémy s prostatou přehlíží. Přitom jimi trpí až 650.000 českých mužů, tedy každý čtvrtý muž po čtyřicítce. Častá je hlavně zbytnělá prostata projevující se přerušovaným močením, slabým proudem moči a častějším nočním močením. Velmi nebezpečná je právě rakovina prostaty, třetí nejčastější zhoubný nádor způsobující úmrtí mužů.

V Česku se podle posledních dostupných informací ročně objeví kolem 5000 případů rakoviny prostaty. Za 40 let stoupl počet případů šestinásobně, úmrtnost se zdvojnásobila. Osvěta o včasném vyšetření a moderní léčba přispěly k tomu, že od roku 2005 úmrtnost klesá.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!