V Srní jednají špičky neurofyziologie

Více než sto dvacet lékařů a bioinženýrů z České republiky a Slovenska se účastní 51. neurofyziologického kongresu, který se koná od do soboty 6. listopadu v Srní na Šumavě. Pořadatelem akce je Neurofyziologická laboratoř Nemocnice České Budějovice…

ČESKÉ BUDĚJOVICE –

„51. neurofyziologický kongres je mimořádný tím, že u jednoho stolu zasednou ti, již konstruují přístroje snímající různé biosignály z lidského těla, tak aby byly srozumitelné pro lékaře, v Česku jsou sdruženi v České společnosti biomedicínského inženýrství a lékařské informatiky, s těmi, kteří jazyk těchto artefaktů (přístrojů) vytvářejí, tedy lékaři neurofyziology sdruženými v České společnosti klinické neurofyziologie,“ uvedl vedoucí lékař Neurofyziologické laboratoře Nemocnice České Budějovice Pavel Dohnal.

DÁLE ČTĚTE:
Program kongresuZDE

„Lékař zabývající se problematikou hledání paralel mezi změnou biosignálu v souvislosti se zdravím a nemocí potřebuje znát nové možností biofyziky i limity zpracování biosignálu ve světle nejaktuálnějších novinek ve světě informatiky,“ poznamenal Dohnal.

Hlavními tématy kongresu tak budou vyšetřovací metody, jako EEG, EMG, Video-EEG, evokované potenciály, zobrazovací techniky, jako PET, fMRI, a další související širší oblasti, například biomedicínské inženýrství či spánková medicína.

Posledně jmenovanou disciplínu budou v Srní prezentovat zástupci České společnosti pro výzkum spánku a spánkovou medicínu.

„Spánková medicína si je vědoma toho, že zatím takřka jediná možnost, jak zjistit něco o tom, co se ve spánku děje, musí být filtrována komplexním artefaktem biosignálu, který je vytvářen nejen z hlavy, ale i z jiných částí těla,“ doplnil Dohnal.

Právo

Ohodnoťte tento článek!