Vakcínu Infanrix Hexa lze používat, úmrtí dítěte s ní nesouviselo

Hexavakcínou Infanrix Hexa mohou lékaři opět očkovat. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) ji uvolnil k distribuci, výdeji i léčebnému použití poté, co policie potvrdila, že nedávné úmrtí kojence na jižní Moravě nesouviselo s očkováním, ale šlo o syndrom náhlého úmrtí.

ČTK to řekla mluvčí SÚKL Lucie Šustková. Očkování hexavakcínou je povinné, pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B.

Podle dnešních informací předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly kojenec zemřel čtyři hodiny po podání třetí dávky vakcíny. První dvě dostal v zahraničí, protože šlo o cizince. Rodiče dítě našli už nedýchající. Syndrom náhlého úmrtí kojence postihne v ČR ročně 20 dětí.

Držitel rozhodnutí o registraci, společnost GlaxoSmithKline Biologicals S.A., v součinnosti s lékovým ústavem 23. září preventivně pozastavili distribuci, výdej i léčebné šarže A21CC054A.

Kvalita vakcíny byla ověřena nezávislou laboratoří Scientific Institut of Public Health v Belgii a byla v souladu s registrační dokumentací.

V souvislosti s uvedením této šarže na český trh nemá lékový ústav hlášen žádný výjimečný počet podezření na nežádoucí účinek, uvedla dále Šustková. Podel ní byly v minulosti provedeny studie, ve kterých se zkoumala možná příčinná souvislost mezi syndromem náhlého úmrtí a přípravkem Infanrix Hexa. Tyto studie příčinnou souvislost neprokázaly.

Ohodnoťte tento článek!