Vakcínu proti vzteklině bude možné získat z transgenního tabáku

Vědcům se podařilo vnést lidský gen pro protilátky vůči vzteklině do rostlin tabáku. Vakcína izolovaná z těchto rostlin je účinná stejně jako dosud používané vakcíny a je velmi levná…

O svém úspěšném experimentu autoři informovali v odborném časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Hilary Koprowski a její kolegové z University Thomase Jeffersona ve Filadelfii vnesli do rostliny tabáku část DNA, která vyrábí protein – protilátku proti viru vztekliny. Zrostlin vyizolované protilátky se navázaly a zneškodnily viry vztekliny obsažené v myších buňkách pěstovaných v tkáňové kultuře. Injekčně podaný extrakt z listů transgenního tabáku byl také účinný u křečků, které ochránil před rozvojem onemocnění vzteklinou.


Tobacco plant produces human rabies antibodies

Proti vzteklině zatím neexistuje lék, proto je podání protilátek během několika hodin po kousnutí infikovaným nebo podezřelým zvířetem naprosto zásadní.

Dosud používané protilátky proti vzteklině jsou buď koňské (častěji vyvolávají negativní reakce) nebo lidské (jsou velmi drahé na izolaci a zpracování). Na rozdíl od nich by byla protilátka z transgenního tabáku levná a protože pochází z lidského genu, je riziko vedlejších reakcí minimální. Než však bude možné používat ji i u lidí, bude třeba ještě mnoho testů.

(mka), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!