Včasná endoskopická diagnostika a léčba nádorů trávicí trubice

Ve Frýdku – Místku proběhne I. Moravskoslezské gastroenterologické sympozium s mezinárodní účastí. Tématem je včasná endoskopická diagnostika a léčba nádorů trávicí trubice. Pozvání přijal také tokijský profesor Masafumi Tabuchi, celosvětově uznávaná kapacita v oboru endoskopie…

Ve Frýdku – Místku proběhne 22. července I. Moravskoslezské gastroenterologické sympozium s mezinárodní účastí. Tématem akce je včasná endoskopická diagnostika a léčba nádorů trávicí trubice. Pozvání na sympozium přijal také tokijský profesor Masafumi Tabuchi, který je celosvětově uznávanou kapacitou v oboru endoskopie.

Rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní každý rok ve světě asi 950 tisíc lidí, zhruba 50 % z nich zemře do 5 let od stanovení diagnózy. Česká republika zaujímá ve světových statistikách výskytu tohoto onemocnění první místo.

Čeští lékaři ročně zjistí 75 nových onemocnění na 100 tisíc obyvatel. V roce 2001 byl zahájen celonárodní program screeningu kolorektálního karcinomu, který je řízen Českou gastroenterologickou společností a týká se občanů starších padesáti let. Česká republika se tak po Německu stala druhou zemí na světě, která má takto zaměřený národní programem.

Regionální screeningový program

Jednou z oblastí, kde se v rámci ČR vyskytují nádorová onemocnění tlustého střeva a konečníku nejčastěji, je právě Moravskoslezský kraj. Na nepříznivou situaci ve výskytu kolorektálního karcinomu včas reagovali gastroenterologové z Nemocnice ve Frýdku – Místku, kteří v roce 1998 zorganizovali regionální screeningový program. Jeho cílem bylo podchycení již vzniklých onemocnění a hlavně prevence.


Účastníci semináře budou v přímém přenosu sledovat profesora, který na endoskopickém pracovišti nemocnice provede endoskopické vyšetření s využitím chromoendoskopie a zvětšovací kolonoskopie.

Frýdecko-místečtí lékaři dosáhli díky včasnému podchycení onemocnění takových výsledků, kterými se v současnosti může prezentovat jen několik evropských regionů.

I proto gastroenterologové z Nemocnice ve Frýdku – Místku organizují I. Moravskoslezské gastroenterologické sympozium s mezinárodní účastí, které proběhne ve frýdecko-místecké Nové scéně Vlast 22. července 2003.

„Tématem akce je včasná endoskopická diagnostika a léčba nádorů trávicí trubice,“ říkají gastroenterologové MUDr. Ondřej Urban a MUDr. Petr Vítek, organizátoři sympozia. „Potěšilo nás, že pozvání na sympozium přijala taková osobnost a celosvětově uznávaná kapacita v oboru endoskopie, jakou je pan profesor Masafumi Tabuchi, M.D., z Tokijské university,“ dodávají.

Profesor Tabuchi vystoupí na sympoziu s přednáškou o časném kolorektálním karcinomu, endoskopické diagnostice a následné léčbě. A nejen to. Účastníci semináře budou v přímém přenosu sledovat profesora, který na endoskopickém pracovišti nemocnice provede endoskopické vyšetření s využitím chromoendoskopie a zvětšovací kolonoskopie.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 15.7. 2003

Ohodnoťte tento článek!