Ve specializovaných centrech se loni narodilo 30 procent dětí

Téměř třetina novorozenců se loni narodila v perinatologických centrech, která poskytují specializovanou péči a jsou vybavena jednotkami intenzivní péče
nebo anesteziologicko-resuscitačními odděleními. Pětina dětí se narodila v nemocnicích vybavených oddělením pro nezralé novorozence…

PRAHA – Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky, které byly zveřejněny ve středu.

Téměř polovina miminek přišla na svět v jiných zdravotnických zařízeních. Mimo zdravotnické zařízení se loni narodilo 177 dětí, tedy zhruba dvě desetiny procenta novorozenců.

Tři čtvrtiny dětí se narodily mezi 39. a 41. týdnem těhotenství. Za hranici životaschopnosti lékaři považují 24. týden těhotenství a váhu 400 gramů. Z dětí s porodní váhou mezi 750 až 1000 gramů přežívá 85 procent a z nich je ve dvou letech zdravá asi polovina.

Porodní váha dvou třetin českých novorozenců se pohybovala mezi třemi až čtyřmi kilogramy. Zvyšuje se počet dětí, které v okamžiku příchodu na svět mají méně než 2,5 kilogram. Loni jich bylo 6,5 procenta.

Podle odborníků je to důsledek zvyšující se péče o nedonošené děti, rostoucího podílu žen se sklonem k předčasnému porodu a zvyšující se zastoupení dětí národností, u nichž je nižší porodní hmotnost obvyklejší.

Podle úvah zdravotních pojišťoven by mohla být v budoucnu až třetina ze současného počtu porodnic zrušena.

Národní referenční centrum zdravotních pojišťoven zjistilo, že 40 porodnic má méně než 500 porodů za rok, což je hranice, kterou doporučuje odborná gynekologická společnost. Lékaři pak mají malou zkušenost a hrozí, že nezvládnou komplikované případy.

V loňském roce se v České republice narodilo 93.685 dětí, letos se jich narodí zhruba stejný počet. Porodnost v České republice patří k nejnižším na světě.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!