Ve Světlé zemřela Irma Němečková, nejstarší ordinující lékařka ČR

stetoskop, zdravotnictví, medicína

Ve Světlé nad Sázavou zemřela Irma Němečková, nejstarší ordinující lékařka v Česku. V květnu by oslavila sté narozeniny. Lékařskou praxi provozovala nepřetržitě déle než 70 let a v některých případech léčila už pravnuky svých někdejších pacientů. Lékařka zemřela 1. března, řekl dnes ČTK starosta Světlé Jan Tourek. Rozloučení se konalo v rodinném kruhu.

Němečková po promoci v roce 1939 začala o rok později provozovat lékařskou praxi ve Světlé nad Sázavou, kde ordinovala téměř do posledních chvil. Pohotovostní a noční služby sloužila až do svých 78 let a ještě jako dvaadevadesátiletá řídila auto. Jako praktická lékařka si musela zpočátku v ordinaci poradit s mnoha úkony, od trhání zubů po porody a drobné chirurgické zákroky. Hovořila německy a francouzsky. K jejím zálibám patřila hudba a četba knih.

V minulém roce ocenil Kraj Vysočina světelskou lékařku nejvyšším krajským vyznamenáním – kamennou medailí. Letos v lednu se Němečková stala čestnou občankou Světlé nad Sázavou.

Server idnes.cz uvedl, že se 15. března za ni bude v místním kostele svatého Václava sloužit mše svatá. Pohřbena má být do rodinné hrobky na světelském hřbitově, píše server.

Ohodnoťte tento článek!