Ve vedrech trpí i lidská psychika, míní odborníci

Neustávající letní vedra mohou lidem kromě tělesných problémů způsobovat i psychické potíže. U někoho vedro vyvolává stavy podráždění či sklon k impulsivním reakcím, u druhých zase pocity únavy či apatie…

PRAHA 4. srpna – Neustávající letní vedra mohou lidem kromě tělesných problémů způsobovat i psychické potíže. U někoho vedro vyvolává stavy podráždění či sklon k impulsivním reakcím. U druhých zase způsobuje pocity únavy či apatie, řekl včera psycholog z oddělení lékařské psychologie třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy Karel Humhal. „V každém případě jsou horké letní dny pro organismus zátěž,“ doplnil.

Mladí prý snášejí vedro mnohem lépe než malé děti či staří lidé. Podle psychologa záleží i na zdravotním stavu člověka. Na psychice nepřidá ani špatný spánek, který horko způsobí, uvedl.

Přednosta psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jiří Raboch si rovněž myslí, že horké letní dny představují pro lidi velkou stresovou zátěž jak z hlediska biologického, tak z hlediska psychologického. Podle něj může přehřátí organismu, zejména mozku, vést k velmi závažným duševním komplikacím, zejména u starších občanů.

I podle ošetřujícího lékaře z centrálního příjmu pražské psychiatrické léčebny v Bohnicích mohou mít vedra vliv na lidskou psychiku. Dodává ale, že žádné podrobné studie zabývající se tímto problémem nezná. „Spíše má vliv jaro a podzim, kdy se množí případy depresivních onemocnění,“ řekl.

V souvislosti s vedry větší přísun pacientů neregistruje. Jen oddělení léčebny, které hospitalizuje lidi starší nad 65 let, je v těchto dnech plně obsazené. Může to prý souviset s horkem, neboť extrémně teplé počasí starší lidé špatně snášejí. Pacienti s demencí mohou být více zmatení, míní psychiatr. Že je na oddělení plno ale podle něj může souviset i s tím, že rodiny si v létě chtějí od svých starých rodičů odpočinout či jedou na dovolenou. Nemohoucí příbuzné tak umístí na čas do léčebny.

Negativní dopady veder na lidskou psychiku jdou podle odborníků ruku v ruce s dehydratací organismu. U starších, jinak zdravých lidí prý dehydratace může vést až ke stavům zmatenosti. Obecně tedy platí hodně pít, připomínají lékaři.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!