Ve Vítkovické nemocnici odoperovali již čtyř sta vaginofixací

gynekologie, vyšetření, lékařka

V posledních třinácti letech operovali ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, která je členem skupiny AGEL, téměř čtyři stovky pacientek, které zde absolvovaly vaginofixaci podle Amreicha. Zatímco před lety provedli lékaři těchto operací jen několik, nyní je v nemocnici operována v průměru jedna žena týdně.

Výhřez pochvy a dělohy je velmi nepříjemný problém, o kterém ženy nerady mluví. Kvůli studu tají ženy tyto potíže nejen před svými partnery, ale i před lékaři a problém se tak ještě zhoršuje. Pokles dělohy je přitom vážná zdravotní komplikace, spočívající v poklesu dělohy do pochvy. Pokud děloha přesahuje ven z těla před zevní rodidla, situace již vyžaduje operační korekci. Takto vyhřezlé orgány tvoří nepříjemný vak, který ženám mnohdy působí potíže při močení a celkově výrazně snižují kvalitu života.

Pro každý stupeň poklesu rodidel je zvolen jiný postup léčby. Jednou z možností je právě operace podle Amreicha, která spočívá ve fixování sestupující tkáně pomocí nevstřebatelných stehů zevnitř na pevné vazy v oblasti pánve. Přestože nejde o nijak novou metodu, je v ČR hojněji využívána teprve od přelomu tisíciletí. Jak uvedla mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská, ve Vítkovické nemocnici slaví tato metoda významné úspěchy jak v otázkách četnosti jejího využití, tak i efektivity. Oproti alternativním řešením je totiž tento operační zákrok rychlejší a ekonomicky efektivnější.

„V případech, kdy je to možné, volíme přednostně metodu podle Amreicha. Třináctileté zkušenosti a praxe se stovkami pacientek jasně ukazuje, že je tato metoda jedničkou z hlediska náročnosti zákroku, spolehlivosti i spokojenosti pacientek po zákroku. Komplikace jsou při této metodě naprosto minimální a její efekt je dlouhodobý,“ vysvětlil zástupce primáře gynekologicko-porodnického oddělení Vítkovické nemocnice Jaromír Měch, který tuto metodu operace na oddělení zavedl a zdokonalil.
Výkon trvá okolo hodiny a provádí se v celkové či spinální anestezii poševní cestou. Oproti alternativní metodě fixace síťkami je tato varianta zhruba třikrát rychlejší a vykazuje srovnatelnou spolehlivost při výrazně nižších ekonomických nákladech.

Mluvčí Miloševská dodala, že metodu podle Amreicha zavedli vítkovičtí lékaři v roce 2002 a v současné době se mohou chlubit jedněmi z nejbohatších zkušeností v republice. Původně byl zákrok prováděn pouze u žen, kterým byla v minulosti odstraněna děloha, a docházelo u nich k výhřezu pahýlu pochvy. Později rozšířilo gynekologicko-porodnické oddělení nabídku těchto zákroků i do sféry prevence výhřezu pahýlu při prováděné vaginální hysterektomii, tedy odstranění dělohy. Věková či jiná omezení přitom nejsou. Věkové rozpětí pacientek, které již ve Vítkovické nemocnici tento zákrok podstoupily, je 38 až 82 let.

„V posledních deseti letech provádíme fixaci podle Amreichovy metody také preventivně, a to při klasických i laparoskopických vaginálních hysterektomiích. Pacientky se tak vyhnou dalšímu zákroku v budoucnu. Navíc je po těchto výkonech většinou zachována možnost pohlavního života. O poklesu dělohy jinak většina žen nerada mluví, stydí se a raději si odpírají sex a své potíže skrývají, dokud nejsou opravdu tak obtěžující, že snižují kvalitu života. Pomocí preventivního zákroku v rámci jedné operace se jim snažíme případné potíže ušetřit,“ dodal Jaromír Měch.

Zatímco v počátcích bylo ve Vítkovické nemocnici provedeno pár operací ročně, dnes je jich okolo padesátky. Od prosince 2015 má gynekologicko-porodnické oddělení pro tyto operace k dispozici také nový moderní operační sál, na kterém je možno provádět veškeré spektrum gynekologických operativních výkonů, včetně výkonů endoskopických.

Ohodnoťte tento článek!