Vědci chtějí vytvořit hybridní embrya z buněk člověka a králíka

Britští vědci chtějí získat povolení k získání hybridního embrya, které by vytvořili smícháním dědičných informací buněk člověka a králíka. Úřad pro oplodňování a embryologii (HFEA) podle serveru BBC News nevyloučil, že vědci povolení ke kontroverznímu výzkumu pro zdravotnické účely dostanou…

LONDÝN –

Vědci chtějí hybridní zárodky použít k získání kmenových buněk s genetickými vadami. Jejich studium by jim prý mělo pomoci pochopit mnoho nevyléčitelných lidských chorob. Tvrdí také, že umělé zárodky by ovládala lidská DNA a že zárodky v laboratoři budou zkoumat pouze v rané fázi vývoje a nenechají je dál vyrůst.

Právní experti se však přou o to, zda budou embrya z právního hlediska považovány za králičí, nebo lidská. Úřad HFEA, který je pověřen kontrolou této oblasti výzkumu, už naznačil, že by výzkumu mohl dát zelenou. Vědci z londýnské King's College už s ním jednají o etických a právních aspektech.

„Musíme přemýšlet o získání alternativních zdrojů vaječných buněk,“ tvrdí šéf vědeckého týmu Chris Shaw. „Plodnost králíků je proslavená. Mohou poskytnout příležitosti pro využití lidských buněk k převedení jejich jádra do oocytů (samičích pohlavních buněk) králíků. Právně jejich postavení není jasné, ale to bychom rádi prodiskutovali s HFEA,“ připustil vědec.

Shaw je spoluvlastníkem povolení k výzkumu lidských kmenových buněk spolu s Ianem Wilmutem, jenž jako první na světě naklonoval savce – ovci Dolly. Nedostatek vhodných lidských pohlavních buněk ale výzkum a „terapeutické“ klonování brzdí.

Čt24.cz

Ohodnoťte tento článek!