Vědci identifikovali klíčový protein dlouhodobé paměti

Američtí a hongkongští vědci zjistili, že protein mBDNF (brain derived neurotrophic factor) hraje klíčovou roli ve vývoji dlouhodobé paměti. Tyto poznatky by mohly přispět k léčbě Alzheimerovy choroby či různým typům ztráty paměti…

O výsledcích studie, kterou uskutečnili výzkumníci z Cornell University v New Yorku a Čínské univerzity v Hongkongu, informoval časopis Science.

To, že protein mBDNF ovlivňuje rozvoj paměti, věděli vědci již dříve. Nebyli si však jisti, zda ovlivňuje dlouhodobou paměť přímo nebo společně s ostatními látkami. Tato studie zjistila, že protein mBDNF je při formování paměti klíčový.

Neurotrofický faktor mBDNF, který je schopný pozměňovat neurony a podpořit jejich vzájemnou komunikaci, vzniká chemickou reakcí s účastí plazminu a látky proBDNF.

DÁLE ČTĚTE:
Více o této studiinajdete ZDE

Vědci uskutečnili několik pokusů na myších – sledovali, jak protein mBDNF ovlivňuje dlouhodobou paměť a k jakým reakcím musí dojít, aby tento protein vznikl.

Výzkumníci zjistili, že pokud mozek myši nebyl schopen produkovat protein mBDNF, dlouhodobá paměť nevznikla. V případě, že nastaly podmínky, které vedly k produkci tohoto proteinu, dlouhodobá paměť se vytvořila.

„Základním problémem Alzheimerovy choroby je postupné odumírání části mozku. Pokud lékaři budou umět zabránit tomuto útlumu nebo budou umět zlepšit fungování paměti, budou moci pacientům s Alzheimerovou chorobou pomoci,“ uvedli autoři výzkumu.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!