Vědci objevili nový možný lék proti africké spavé nemoci

laboratoř, věda, výzkum

Konsorcium vědců ve středu oznámilo, že objevilo nový možný lék proti spavé nemoci, kterou se ročně v Africe nakazí asi 60.000 lidí a polovina z nich zemře. Riziko nákazy hrozí zhruba 60 milionům lidí. Informovala o tom agentura AFP.

Nová látka vyřadí z provozu enzym, který je nezbytný pro přežití parazita, jenž lidskou africkou trypanosomiázu, jak se spavá nemoc lékařsky nazývá, způsobuje. Parazita, který napadá centrální nervový systém, přenáší moucha bodalka tse-tse.

Na výzkum je ale potřeba ještě další čas a tým skotských a kanadských vědců doufá, že by nový lék mohl být připraven k vyzkoušení na lidech během osmnácti měsíců.

K léčbě spavé nemoci zatím existují dva typy léků, ale oba mají závažné vedlejší účinky. Melarsoprol je založený na bázi arzeniku a zhruba pět procent pacientů jeho užívání nepřežije.

Eflornithine je nákladný, vyžaduje dlouhodobou hospitalizaci, není účinný proti všem formám nemoci a zdá se, že si vůči němu paraziti dokážou vyvinout odolnost.

Protože lidé nakažení spavou nemocí jsou převážně z chudých venkovských oblastí Afriky, nemají farmaceutické firmy příliš velkou motivaci vyvíjet nové léky na tuto chorobu.

Lidská africká trypanosomiáza je proto na špici seznamu takzvaných opomíjených nemocí Světové zdravotnické organizace (WHO).

Ohodnoťte tento článek!