Vědci osekvenovali genom bakterie antraxu

Lidstvo již má k dispozici kompletní genom nebezpečné bakterie Bacillus anthracis. Na rozdíl od svých méně nebezpečných příbuzných má zvláštní geny, které jí umožňují…

Lidstvo již má k dispozici kompletní genom nebezpečné bakterie Bacillus anthracis. Oznámil to koncem dubna americký Národní úřad pro alergická a infekční onemocnění (NIAID). Vědecká zpráva byla publikována v květnovém čísle odborného časopisu Nature (423:82-86, 2003).

Bakterie antraxu se jen nepatrně liší od některých běžných půdních bakterií. Její genetické odchylky jí však daly vlastnosti nebezpečného infekčního agens. „O běžných půdních bakterií se liší asi jen ve 150 genech z 5000, které se nám podařilo zanalyzovat,“ říká Dr. Timothy Read z Institutu pro genetický výzkum v Rockville (USA), který celou studii řídil.

Genom B. anthracis obsahuje 5,2 milionu bazí DNA, která je stočená v jediném bakteriálním chromozómu. Bakterie má podle vědců hned několik genů, které produkují proteiny potřebné k infikování hostitelských buněk. Na rozdíl od svých méně nebezpečných příbuzných má také zvláštní geny, které jí umožňují přežívat a rychle se množit na materiálu s vysokým obsahem proteinů, jako jsou rozkládající se těla živočichů. B. anthracis navíc dokáže velmi intezivně metabolizovat železo, což jí zřejmě pomáhá lépe přežívat v hostiteli.

Při pokusu určit společného původního předka a evoluční vývoj této bakterie vědci zjistili, že B. anthracis má jeden gen společný s bakterií Yersinia pestis, která napadá savce, a dalších několik genů má shodných s bakteriemi, které napadají hmyz.

„Výzkum bakteriálních genomů postupu dopředu stále rychleji. B. anthracis je jen jedním z mnoha patogenů, jejichž genom bychom měli osekvenovat,“ řekl ředitel amerického NIAID Anthony S. Fauci. „Čím podrobněji budem znát genom těchto organismů, tím efektivnější léky a vakcíny budeme moci vyrobit,“ dodal. NIAID podporuje výzkum více jak třiceti lékařsky významných bakteriálních patogenů, které způsobují vážná onemocnění a nebo mohou být zneužity k bioteroristickému útoku.

(mka), www.Zdravi.Euro.cz, 20.5.2003

Ohodnoťte tento článek!