Vědci představili 3D model viru HIV

Trojrozměrný model viru HIV vytvořil britsko-německý tým. Nový model umožní pochopit procesy vzniku a rozvoje viru HIV a přinese nové informace o jeho přizpůsobivosti.“Model nám přinese informace potřebné pro další vývoj léčiv,“ řekl pro časopis Structure Stephen Fuller z univerzity v Oxfordu…

Trojrozměrný model viru HIV má pomoci ve vývoji léčiv

Londýn –

Proměnlivá velikost a tvar viru výrazně ztěžuje jeho grafické zachycení. „Chcete, abych vám ukázal strukturu viru HIV, ale já odpovídám: Kterého?“ říká Fuller.

Vědci se proto rozhodli použít stovky záběrů zachycených pod různými úhly a pomocí počítače je zkombinovali. Výsledkem je trojrozměrný model, který pomůže pochopit, jak virus HIV roste.

Léky na AIDS zlevní, firmy sníží náklady

Britští i němečtí vědci při práci na počítačovém modelu dospěli i k jiným zajímavým zjištěním. Například našli na povrchu viru jakési háčky, pomocí nichž se vir snadněji přichytí k lidským buňkám. Pokud jde o růst viru, zjistili, že samotnou jeho velikost určuje, na rozdíl od většiny ostatních virů, vnější membrána a ne vnitřní struktura viru.

Přestože trojrozměrný model viru HIV znamená významný posun pro výzkum, vytvoření účinného léku může trvat ještě dlouho.

I tak ovšem vědci nové informace vítají. „Čím lépe budeme viru HIV rozumět, tím větší máme šanci nalézt účinná léčiva a jednou možná i lék umožňující úplné odstranění nemoci,“ řekl pro BBC Roger Peabody z organizace Terrence Higgins Trust, zabývající se bojem s HIV/AIDS.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!