Vědci vypěstovali v laboratorních podmínkách „bio-ledviny“

Američtí vědci v neděli předvedli uměle vytvořené biologické ledviny, které po transplantaci krysám začaly filtrovat krev a produkovat moč. Výsledek vědeckého bádání tak znamená krok vpřed ve snaze pomoci pacientům, kteří trpí selháním ledvin, napsala agentura AFP.

Tento prototyp dokazuje, že „bio-ledviny“ mohou fungovat, uvedli vědci, kteří výzkum zveřejnili v časopise Nature Medicine. Ledviny filtrují krev a zbavují ji škodlivých produktů metabolismu i nadbytečné vody. Patří také k nejžádanějším orgánům k transplantaci s dlouhými seznamy čekatelů.

Vize vědců staví na vyjmutí staré ledviny, kterou zbaví všech starých buněk, až vznikne prázdná slupka s včelí plástvi podobnou voštinovou strukturou. Pak by mělo být možné ledviny znovu „postavit“ s využitím buněk odebraných pacientovi, uvedl zpravodajský server BBC News.

Tento postup by měl dvě velké výhody oproti současné transplantaci orgánu. Tkáň by se shodovala s pacientovou, a tudíž by odpadla nutnost celý život užívat léky potlačující imunitní systém, aby „cizí“ orgán neodmítal. Značně by také zvýšila počet dostupných orgánů pro transplantaci, protože i ty ledviny, které jsou nyní odmítnuty, by mohly posloužit jako základ pro vytvoření nové.

Nadále je ale nutné provést další testy a překonat řadu problémů, než bude možné zahájit výzkum na lidech, varovali vědci.

Ohodnoťte tento článek!