Vědci vyvinuli umělé svaly

Američtí vědci vyvinuli umělé svaly, které jsou až stokrát silnější než lidské. Objev, o němž informovaly internetové stránky BBC, by podle expertů mohl být v budoucnu využíván při výrobě dokonalých protetických končetin. Svaly jsou vytvořeny z drátů, nosníků a skleněných láhví…

Washington –

Umělé svaly by dokonce mohly dodávat nadlidskou sílu zastáncům různých profesí, jako jsou hasiči, vojáci či astronauti, uvedli vědci z Texaské univerzity v americkém Dallasu ve své studii zveřejněné v časopise Science.

Dosavadní typy umělých svalů byly zpravidla poháněny bateriemi. Nové dva druhy svalů, na nichž pracují výzkumníci ze Spojených států společně s jihokorejskými experty, naproti tomu využívají k pohonu kyslík a chemickou energii vodíku a lihu.

První, silnější typ umělých svalů přeměňuje chemickou energii v teplo, které způsobuje, že se slitina s tvarovou pamětí (SMA – Shape Memory Alloy) začne stahovat. Snížením teploty se materiál vrátí do původní polohy, a sval se tak uvolní. Laboratorní testy ukázaly, že tyto svaly dokážou uzvednout stokrát větší hmotnost než svaly v našem těle.

Druhý typ svalů přeměňuje chemickou energii v elektrickou. Ani jeden z nově vyvíjených typů svalů nicméně zatím nepřipomíná běžné, přírodní svaly. Oba jsou totiž vytvořeny z drátů, nosníků a skleněných láhví, píší webové stránky BBC.

Podle Johna Maddena z univerzity v kanadském Vancouveru ovšem nové umělé svaly v mnoha směrech přírodu napodobují. „Sval zpracovává kyslík a palivo, které může být dopravováno prostřednictvím oběhového systému.

Sval sám podporuje chemickou reakci, která vede k mechanické činnosti, elektrochemické obvody mohou fungovat jako nervy a řídit pohon, jistá energie se ukládá místně přímo ve svalu a jako u přírodního svalu se také materiály stahují dálkově,“ vysvětlil Madden, podle něhož je nyní nejdůležitější vytvořit oběhový systém podobný tomu u lidí, který by nahradil dráty v umělých svalech.

Lidovky.cz

Ohodnoťte tento článek!