Vědci zmapovali poslední nerozluštěný lidský chromozom

Mezinárodnímu týmu vědců se podařilo dokončit přesnou sekvenci posledního nerozluštěného lidského chromozomu označovaného číslem 1. Ten obsahuje mimo jiné genetickou informaci o predispozici (vrozené náchylnosti) k rakovině, k Alzheimerově nebo Parkinsonově chorobě a k dalším 350 nemocem…

Londýn – Podle agentury DPA vědci doufají, že přečtení jeho sekvence přispěje k lepšímu poznání příčin těchto zhoubných chorob. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil časopis Nature.

Chromozom 1 je největší z lidských chromozomů. Obsahuje 3141 genů, což je podle vědců osm procent z celkové genetické výbavy člověka. Na jeho popsání pracovalo více než 160 odborníků z USA a Británie po dobu deseti let.

Podle doktora Simona Gregoryho z americké Dukeovy univerzity se zmapováním chromozomu 1 uzavřela jedna kapitola genového výzkumu. „Posouváme se do další fáze, v níž se bude zkoumat, jak geny pracují a reagují mezi sebou,“ přiblížil další směr bádání agentuře Reuters.

Projekt výzkumu lidského genetického kódu pod názvem Human Genome Project byl zahájen v roce 1990 a řídil jej britský Wellcome Trust Sanger Institute. Jeho úkolem bylo podrobně analyzovat každý z 23 párů jednotlivých lidských chromozomů.

Každý chromozom je tvořen molekulou DNA ve tvaru dvojité spirály, která je složena ze čtyř komponentů (bází) označovaných písmeny A (adenin), T (thymin), G (guanin) a C (cytosin). Pořadí neboli sekvence písmen určuje genetický kód buňky.

Dva chromozomy u člověka, X a Y, jsou pohlavní a rozhodují mimo jiné o pohlaví daného jedince. Zbylých 22 párů chromozomů určuje vlastnosti organismu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!