Vliv nazálních kortikosteroidů na funkci nosní sliznice

Potlačením zánětu nosní sliznice užíváním nazálního budesonidu snižuje u astmatiků schopnost nosní sliznice upravovat vdechovaný vzduch. Nicméně toto zjištění neplatí pro kuřáky. Píše se o tom v říjnovém vydání American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine…

.

„Cigaretový kouř interferuje s efektem nazálního steroidu na sliznici nosu a přetrvávající zánět může zlepšit funkci mukózy při úpravě vdechovaného vzduchu, zejména pokud se jedná o jeho ohřátí a zvlhčení,“ píše dr. Robert M. Naclerio z Chicagské univerzity (USA).

Ve svém článku použil výsledky z dvojitě slepé studie s intranazálním budesonidem a placebem u 20 astmatiků.

Výsledky

Efekt budesonidu na schopnost nosní sliznice upravit vdechovaný vzduch byl bez rozdílu oproti placebu. Nicméně po vyřazení podskupiny nekuřáků bylo zřejmé, že budesonid výrazně snižuje tuto funkci nosní sliznice. Výzkumníci předpokládají, že zánětlivé změny v nosní mukóze zvyšují kapacitu sliznice pro tuto její funkci, a tím potlačení zánětu tuto funkci snižuje.

Výsledky přispívají k lepšímu pochopení patofyziologie nosní sliznice, v žádném případě však nenegují pozitivní klinický efekt budesonidu v léčbě nosního zánětu.

Zdroj: American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine Vol 170. pp. 863-869, (2004): Treatment of Nasal Inflammation Decreases the Ability of Subjects with Asthma to Condition Inspired Air (abstrakt článku)

MUDr. Gabriela Seltenreichová, www.Zdravi.Euro.cz

Autorka je externí spolupracovnicí redakceZdraví.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!