Vodní aerobik cvičí i vozíčkáři

Vyvinul se z rehabilitačního cvičení amerických atletů, kteří si po operaci či zranění museli udržet kondici. Zlínští instruktoři se jako jediní ve východní Evropě stali členy americké asociace vodního cvičení AEA. „Specializujeme se…

Zlín – Ani starší lidé, invalidé na vozíčku či po amputaci končetiny nemusejí zoufat. Existuje totiž pro ně zajímavá alternativa jak udržet tělo v kondici bez nárazového cvičení. Tou možností je vodní aerobik, který je podle instruktorky Martiny Dočekalové vhodný úplně pro každého. Vyvinul se z rehabilitačního cvičení amerických atletů, kteří si po operaci či zranění museli udržet kondici.

“ Specializujeme se na vodní aerobik v hluboké vodě, který umožňuje cvičit i lidem s nemocnou páteří a klouby,“ vysvětlila Dočekalová. Ke cvičení je nutný speciální nadlehčovací pás a aqua rukavice. Díky těmto pomůckám je cvičení efektivnější a každý může zatížit tělo podle individuální potřeby.

Vodní aerobik je vhodný nejen pro nemocné lidi, ale i sportovce. Loni ho například absolvovali zlínští hokejisté a jeden fotbalový tým ho praktikuje už pravidelně.

Speciálními pohyby se zpevní zejména břišní a zádové svaly, svaly pánevního dna a velké úspěchy evidují instruktoři i u klientů, kteří mají problémy s ploténkami. “ Chodily k nám také ženy, které dlouho nemohly otěhotnět. I díky cvičení se jim to nakonec podařilo,“ podotkla Dočekalová. Instruktoři vodního aerobiku se před dvěma měsíci účastnili IX. sjezdu Společnosti rehabilitační a fyzikální medicíny v Luhačovicích, kde jejich metoda vodního aerobiku byla uznána jako součást komerční fyzioterapie. “ Lékaři nám začali sami posílat své pacienty,“ konstatovala Dočekalová.

Mezi nejtěžší klienty patří podle ní muž na invalidním vozíčku, který měl natolik nemocné svaly, že prakticky nezvedl ani ruku. Po čtyřech měsících cvičení se pohyblivost končetiny výrazně zvýšila a invalida tak mohl absolvovat náročnou operaci. Ve vodním aerobiku našla útočiště také žena po autonehodě, při které přišla o nohu. “ Cvičení v hluboké vodě pro ni bylo jedinou možností, jak udržet v kondici tělo rovnoměrně. Umožňuje to právě nadlehčení ve vodě,“ vysvětlila Dočekalová. Nejstarší klientce je pětašedesát a nejmladší třináct let. Ve Zlínském kraji se cvičení provozuje několikrát týdně ve Zlíně a Uherském Hradišti. Vodní aerobic navíc z velké části dotují dvě zdravotní pojišťovny.

Instruktoři se stali členy americké asociace vodního cvičení AEA. Tento certifikát mají jako jediní nejen v České republice, ale i ve východní Evropě a opravňuje je k provozování činnosti po celém světě.

Irena Amchová, Zlínské noviny, 21.6.2002

Ohodnoťte tento článek!