Všeobecná nemocnice otevřela výukové centrum endoskopie

Titulní obrázek

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) otevřela výukové pracoviště, kde se budou učit endoskopii studenti první lékařské fakulty. Pracoviště zaplatila firma, která přístroje vyrábí…

Endoskopické vyšetření, při němž se nástroje dostávají do trávicího traktu pacienta ústy nebo konečníkem, patří k běžným postupům. Medici se je obvykle učí až v běžném nemocničním provozu.

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) otevřela výukové pracoviště, kde se budou učit endoskopii studenti první lékařské fakulty. Pracoviště zaplatila firma, která přístroje vyrábí.

Šéf jejího českého zastoupení Petr Hanzlík novinářům řekl, že podstupuje endoskopické vyšetření pravidelně dvakrát ročně. Zdědil geny rakoviny tlustého střeva. Ročně v Česku touto chorobou onemocní 7000 lidí a 5000 zemře.

Důvodem je i to, že se lidé vyšetření bojí. „Chodím na vyšetření rád, protože mám jistotu, že co se objeví v endoskopu, neobjeví se pak,“ vysvětlil Hanzlík.

Zdravotní pojišťovny platí jednou za dva roky lidem nad 50 let screeningový test, kterým se zjistí krev ve stolici. Může to být příznak rakoviny. Ověří to takzvaná koloskopie, kdy se speciální optikou vyšetří konečník a tlusté střevo. Světlo i nástroje jsou na konci zhruba metr dlouhé hadice, kterou do těla zavedou.

Také Haruhito Morišima ze světového zastoupení firmy, která dodává 70 procent endoskopů do nemocnic po celém světě, podpořil Čechy v rozhodnutí podstoupit toto vyšetření.

Novinářům řekl, že v Japonsku byl velmi vysoký výskyt rakoviny žaludku a tlustého střeva, dokud lidé nezačali chodit pravidelně na preventivní vyšetření a endoskopie se nezačala běžně užívat k vyšetření i léčbě.

„Když se nádor zachytí včas, 80 procent pacientů se vyléčí,“ řekl ČTK primář 4. interní kliniky Karel Lukáš. Klinika se specializuje na léčení nemocí trávicího traktu a jaterních chorob, její součástí je i nové výukové centrum.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!