Výdaje na medicínu stále rostou

Necelých pět procent výkonu české ekonomiky šlo na zdravotnictví před rokem 1990, dnes je to téměř osm procent. V přepočtu na paritu kupní síly se přitom HDP za posledních patnáct let zvýšilo téměř na dvojnásobek. Fakticky tak utrácíme za zdravotnictví třikrát více než v dobách pádu komunismu…

Každoročně roste počet lékařů, za patnáct let se zdvojnásobil počet lékáren, výdaje na dovoz léků a techniky se zvýšily řádově – na loňských čtyřicet miliard.

„Zažíváte šok z růstu nabídky zdravotnických služeb. S něčím podobným se museli v Paříži nebo Londýně vyrovnávat před deseti, dvacet lety,“ hodnotí českou situaci expert Světové banky Mukesh Chawla a doporučuje šetřit.

Politici ani veřejnost o tom zatím nechtějí ani slyšet a srovnávají zdejší výdaje s Evropou. Utrácíme stále dvakrát méně než Německo nebo Francie.

Experti OECD upozornili, že Česko se liší i v dalších ohledech. Z vyspělých zemí má nejnižší spoluúčast. Přitom veřejné výdaje jsou srovnatelné s jižním křídlem EU.

Z mezinárodních srovnání plyne, že čeští doktoři mají třetinu platu kolegů ze Západu (v přepočtu na paritu kupní síly). V Česku jsou nižší mzdy, přesto by zdravotnictví své nové příjmy mělo nejdříve dát na platy doktorů.

Petr Holub, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!