Vyšetření ultrazvukem by mohlo ohrozit mozkové buňky plodu

Ultrazvuk může ovlivnit vývoj mozkových buněk plodu, a proto by nastávající matky neměly podstupovat zbytečně častá a dlouhá vyšetření ultrazvukem. Uvádí to nová studie, kterou vypracovali vědci z Yaleovy univerzity ve Spojených státech…

Výzkum byl proveden na myších, autoři projektu však soudí, že jeho závěry lze vztáhnout na jakékoli mozkové buňky živých organizmů. Zároveň však uvádějí, že výsledky jejich bádání by neměly odradit těhotné ženy od nutných lékařských vyšetření.

Nastávající matky by se však měly raději vyhnout používání ultrazvuku tehdy, kdy to není lékařsky odůvodněné, například při pořizování různých „fotografií“ plodu na památku či pro známé nebo pro dlouhé pozorování plodu „pro zábavu“.

Sledováno bylo několik stovek myší, jejichž matky byly vystaveny ultrazvuku po dobu od pěti do 420 minut. U těch, které byly pod vlivem ultrazvuku více než 30 minut, bylo zjištěno „malé, ale statisticky významné množství mozkových buněk, které se nevyvinuly správně“. Jejich počet pak rostl s délkou celkového působení ultrazvuku, uvádí se v závěrech studie.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!