Vzduch je čistší, ale lidem se hůře dýchá

Ještě v 50. letech bylo v české populaci asi 10% alergiků, dnes odborníci uvádějí až 40% takto nemocných. „I když se zlepšila diagnostika, není možné přičítat tento nárůst jen pokroku v odhalování choroby…

Přes půl milionů obyvatel České republiky má astma. Počet nemocných dramaticky roste, přestože se životní prostředí zlepšuje. Je to daň civilizaci, říkají odborníci.

Alergické choroby jsou daní, kterou lidstvo platí za svůj civilizační pokrok. Ještě v 50. letech bylo v české populaci asi 10 procent alergiků, dnes odborníci uvádějí až 40 procent takto nemocných.

„I když se zlepšila diagnostika, není možné přičítat tento nárůst jen pokroku v odhalování choroby,“ řekl ředitel Dětské léčebny respiračních nemocí se speleoterapií ve Zlatých Horách Vladimír Svozil. „Na vině je především koncentrace lidí v městech, způsob života a práce a zřejmě také nevhodně průmyslově zpracovaná strava,“ dodal.

Úžasný pokrok v léčbě astmatu nastal podle tajemníka České iniciativy pro astma Viktora Kašáka, když výzkumní pracovníci před několika lety přišli na příčinu nemoci. „Je to zánět, který léčíme protizánětlivými léky. Používají se kromě jiného inhalace kortikoidů, což jsou hormony. Pouze u těžkých astmatiků, kterým se musejí předepisovat velké dávky, mohou mít vedlejší účinky,“ ujistil Kašák.

Astmatem, jehož hlavním spouštěcím mechanismem je tzv. senná rýma, tedy alergie, trpí ve světě 150 milionů lidí. V Česku je 600 000 nemocných. Stoupající výskyt choroby zaznamenávají lékaři u dětí, postiženo může být až 13 procent z nich. Kromě astmatu děti stále více trpí hlavně opakovanými nemocemi dýchacích cest. „Zatímco dříve bývaly postižené hlavně horní cesty, nyní se potíže přesouvají do dolních cest dýchacích, což je závažnější,“ podotkl Svozil.

Přestože se životní prostředí zlepšuje, pacientů s astmatem neustále přibývá. Za posledních deset let se v Česku jejich počet zdvojnásobil. Astmatiků je více tam, kde je čistější životní prostředí, například ve Skandinávii či na Novém Zélandu. „Nevíme přesně, čím to je. Člověk má v sobě zřejmě jakýsi přepínač. Kde je více virů a bakterií, tam, se více daří infekcím než astmatu, a opačně,“ dodal Kašák.

Díky včasné a preventivní léčbě však ubývá těžkých forem nemoci. Ročně v České republice na astma zemře asi 140 osob. I toto číslo by mohlo být menší. „Pokud lidé nebudou podceňovat příznaky a včas se svěří do péče odborníků, nebudou se muset v životě příliš omezovat. Odepřeno jim nezůstane ani sportování,“ řekl Petr Pohunek z České iniciativy pro astma. K praktickému lékaři nebo ke specialistovi by se měl vydat každý, u koho.se objeví po virových nemocích, po noci nebo po námaze kašel, pískání na hrudi, dusnost a pocit tíže.

Pokud se člověk neléčí, mohou záchvaty dusnosti způsobit nevratné škody v dýchacích cestách, v průduškách a plicích, zatěžují srdce a cévní systém.

Zanedbaná nemoc může vést až k invaliditě i u dítěte nebo mladého člověka.

Podle názoru ředitele Svozila by léčba astmatu a dalších nemocí dýchacích cest měla v budoucnu směřovat ke snižování dávek léků. „Pacienti by více měli jezdit více do lázní, k moři, na hory,“ řekl.

Ve všech zemích světa se jako symbol Světového dne astmatu a alergie objevil na plakátech nebo samolepkách obrázek tří figurek, které představují rasy žijící na zeměkouli. Drží Zemi v rukou a místo jednotlivých světadílů jsou znázorněny plíce. V Česku má tento den heslo „Zdravý den pro každého“.

7.května – Světový den astmatu a alergie

Astma je chronické, zánětlivé onemocnění dýchacích cest, doprovázené zužováním průdušek. Pacient má omezené dýchání.

Vzniká nepříznivou souhrou genetické výbavy a vlivu okolního prostředí.

Lékaři zatím nejsou schopni astma úplně vyléčit.

Na světě je 150 milionů astmatiků.

V České republice touto chorobu trpí nejméně 600 000 lidí.

Astma má až 13 procent dětí.

Za posledních 10 let se počet astmatiků zdvojnásobil.

Živnou půdou pro rozvoj nemoci je alergická rýma.

Chorobu silně ovlivňuje psychika.

Astma se rozděluje do čtyř stupňů, na přechodné a na trvalé-lehké, středně těžké a těžké.

Základem chronické léčby je inhalační terapie.

Akce pro veřejnost

Česká iniciativa pro astma připravila pro veřejnost sérii setkání s odborníky.

13.5., 14.30 Pardubice

Univerzita Pardubice, Kongresový sál. Studentská 95

14.5., 14.00 Plzeň

Aula Fakultní nemocnice Lochotín

14.5., 17.00 Ostrava

Polský dům, Poděbradova S3, Moravská Ostrava

15.5., 14.00 Olomouc

Velká posluchárna Teoretických ústavů. Lékařská fakulta ÚP, Hněvotínská 3

15.5., 16.00 Brno

Dům dětí a mládeže Brno-Lužánky

16.5., 15.00

Česká Lípa Kulturní dům ARBES – U Nemocnice

16.5., 14.30 Hradec Králové

Fakultní nemocnice (stará budova). Velká posluchárna, Pospíšilova třída

16.5., 16.00 Tábor

Jihočeská univerzita, přednáškový sál

16.5., 16.00 Praha

Kongresové centrum Praha (metro C – Vyšehrad)

19.5., Praha

Pražský mezinárodni maratón, nesoutěžní program – trasa pro astmatiky a alergiky a jejich rodiny

3.6., 9.00 Plzeň

Den dětských astmatiků a alergiků. Areál Dětské nemocnice „U sv. Jiří“, Staniční úl. 74, Plzeň-Doubravka

Výskyt chronických onemocnění v Česku

(v procentech)

choroba muži ženy

astma, bronchitida aj. plicní choroby 5,2 5,6

vysoký krevní tlak 11,8 15,2

onemocnění páteře, výhřez ploténky 11,5 11,3

zhoubný novotvar 0,4 0,9

ischemická choroba srdeční, infarkt 5,9 8,1

cukrovka 6,9 6,7

artróza 10,2 15,9

Marie Vašíčková a Jan Pertl, Střední Čechy, 9.5.2002

Ohodnoťte tento článek!