WHO: Každý rok zahyne na silnicích přes milion lidí

Na celém světě zahyne každý rok na silnicích více než milion lidí. Dalších padesát milionů osob je při havárii zraněno. Uvádí to zpráva Světové zdravotnické organizace. WHO varuje, že počet smrtelných nehod na silnicích by mohl být do roku 2020 jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí…

Každý rok zahyne na silnicích více než milion lidí. Dalších padesát milionů osob je při havárii zraněno. Uvádí to zpráva Světové zdravotnické organizace.

WHO varuje, že počet smrtelných nehod na silnicích by mohl být do roku 2020 jednou z hlavních příčin předčasných úmrtí (podle některých odhadů dokonce častější příčinnou smrti než kardiovaskulární onemocnění nebo nákaza virem HIV).

Zpráva byla prezentovaná u příležitosti středečního Světového dne zdraví. Tento den WHO poprvé věnovala problematice úrazů na silnicích. Představitelé organizace uvedli, že tímto chtějí upozornit na hrozbu rostoucích nehod na silnicích.

Otázka zdraví

„Otázka bezpečnosti na silnicích je dosud chápána jako problém dopravy nikoliv zdraví,“ uvedl Lee Jong-Wook, generální ředitel WHO. Upozornil, že zranění, ke kterým dochází v důsledku dopravních nehod, se stávají čím dál tím větší zátěží pro celosvětové zdarvotnictví.

Zpráva uvádí, že každý den zahyne na silnicích kolem 3000 lidí. Většina z obětí je přitom ve věku od 15 do 44 let. WHO varuje: je třeba přijmout okamžitá opatření, která tento trend zvrátí. V opačném případě hrozí, že do šestnácti let by počet smrtelných úrazů v autech mohl vzrůst o 60 procent.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY ÚMRTÍ VE SVĚTĚ:
1. Kardiovaskulární choroby (12.6 %)
2. Mozková mrtvice (9.6 %)
3. Respirační infekce (6.6 %)
4. HIV/AIDS (4.9 %)
5. Plicní onemocnění (4.8 %)
6. Perinatální onemocnění (4.3%)
7. Střevní onemocnění (3.1%)
8. TBC (2.8%)
9. Trachea (2.2%)
10. Malárie (2.1 %)
11. Zranění v důsledku dopravních nehod (2.1 %)
12. Diabetes (1.7%)

Podle této zprávy jsou nejbezpečnější silnice v západní Evropě, kde dochází k jedenácti smrtelným zraněním na 100 tisíc obyvatel. Oproti tomu v Africe a v zemích východního Středomoří si dopravní nehody vyžádají v průměru 28.3 respektive 26.3 lidských životů na 100 tisíc obyvatel.

Mezinárodní podpora

Britský premiér Tony Blair a americký prezident George Bush vyjádřili celosvětové kampani podporu.

„Úrazy při dopravních nehodách zasahují především sociálně nejslabší vrsty obyvatel,“ uvedl Blair. „V Británii jsou děti z nejchudších rodin vystaveny až pětkrát většímu riziku úmrtí na silnicích než děti, které pocházejí z majetkově lépe zabezpečených rodin. Podobný model platí ve všech státech na světě.“

Také americký prezident upozornil na to, že nejčastěji umírají lidé na silnicích v rozvojových zemí. Velkým problémem jsou ale i ve vyspělých státech: „V USA jsou dopravní nehody nejčastější příčinou úmrtí mezi mladými lidmi do 35 let.“

ZDROJ:

Over 1m killed on world's roads

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!