WHO: Na světě je 37 milionů slepých a 161 milionů slabozrakých

Na světě žije asi 37 milionů slepců. Poškozený zrak má dalších asi 161 milionů lidí, z nichž většina je starších 50 let. Vyplývá to z údajů, které ve švýcarské Ženevě zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO). Od roku 1990, kdy WHO naposledy sestavovala celosvětový přehled, počet slepých ve světě mírně klesl…

ŽENEVA –

Organizace tento úspěch přičítá mimo jiné své kampani Vision 2020, jejímž cílem bylo slepotu způsobenou chorobami v rozvojovém světě k uvedenému roku vymýtit, pokud to bude medicínsky možné. WHO totiž odhaduje, že až 75 procentům případů oslepnutí lze zabránit.

Podle ředitele Mise Christoffel Martina Georgiho pomohla kampaň Vision 2020 jen v Indii snížit počet slepců z 8,9 milionu na 6,7 milionu osob. Tato čísla dokazují, že dobře založená kampaň proti slepotě může být velmi úspěšná, řekl Georgi. Také v

západní Africe dosáhla kampaň Vision 2020 vynikajících výsledků.

Podle WHO žije 90 procent všech slepců v zemích rozvojového světa. Chudoba a slepota tak jdou ruku v ruce.

Nejčastější příčinou oslepnutí je v těchto zemích šedý zákal, který lze přitom odstraňovat rutinní operací v hodnotě asi 30 eur, píše agentura DPA. Mise Christoffel v uplynulých letech umožnila asi půl milionu operací šedého zákalu.

Druhým nejčastějším onemocněním vedoucím ke slepotě je zelený zákal. Při něm tlak v oku vzroste natolik, že je poškozen zrakový nerv.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!