Záchranáři organizují kurz první pomoci pro laiky

Zdravotnická záchranná služba v Praze chystá školení první pomoci pro širokou veřejnost. Reagují tak na rostoucí poptávku po kurzech základů neodkladné resuscitace. Čtyřhodinového nácviku se mohou zájemci zúčastit ve středu 9. června ve středisku ZZSHMP…

Zdravotnická záchranná služba v Praze chystá školení první pomoci pro širokou veřejnost. Reagují tak na rostoucí poptávku po kurzech základů neodkladné resuscitace.

„Pro rostoucí počet dotazů z řad laické veřejnosti jsme se rozhodli zkušebně vypsat termín pro všechny zájemce, kteří budou chtít znát základy první pomoci (podle postupů Basic Life Support) a absolvovat čtyřhodinový nácvik neodkladné resucitace,“ uvedl mluvčí ZZSHMP Marek Uhlíř.

Nácvik proběhne ve středu 9. června ve středisku ZZSHMP (Korunní 98, Praha 10, 4. patro). Účastníci zaplatí přímé náklady kurzu ve výši 112 Kč. Výuku povede zkušený záchranář srozumitelným způsobem.

„Je nutné, aby lidé pochopili, že se o postup při první pomoci musí zajímat sami.

Pokud u člověka dojde k náhlé zástavě oběhu, musí mu být poskytnuta srdeční masáž a umělé dýchání do tří až pěti minut, jinak má velmi malou naději na přežití. Záchranka se dostane na místo v průměru za osm minut, kdy je šance na přežití již jen 20%,“ říká Uhlíř.

KONTAKT:
Zájemci se mohou hlásitna čísle 222 070 368nebo poslat e-mail na adresu: kabinet@zzshmp.cz.

Uhlíř dále připomíná, že naprostá většina zástav oběhu se neodehraje v anonymním prostředí ulice, ale doma. Přesto je lidí, kteří by byli schopni a ochotni tuto jednoduchou první pomoc poskytnout alespoň svým blízkým, minimum.

„I když je pravda, že poté, co jsme zavedli systém asistované telefonické resuscitace (kdy sestra na dispečinku linky 155 telefonicky vede resuscitaci až do příjezdu sanitky), mnoho lidí ztratilo obavy, aby blízkému více neublížili,“ dodává mluvčí pražské záchranky.

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!