Žena po transplantaci vaječníku porodila zdravé dítě

V Belgii se ve čtvrtek narodilo dítě matce, které v minulosti lékaři transplantovali tkáň vaječníku. Jde o vůbec první případ, kdy žena, jež se takovéto operaci podrobila, přivedla na svět potomka. Výsledek dává naději mladým pacientkám, kterým hrozí, že by u nich léčba rakoviny mohla ohrozit jejich plodnost…

BRUSEL –

(foto: BBC)

Zdravá holčička, která vážila 3,72 kilogramu, se jmenuje Tamara. Na svět přišla v nemocnici v Bruselu. Matce je 32 let. „Zdravotní stav matky a dítěte je vynikající,“ prohlásila mluvčí.

Lékařský tým profesora Jacquesa Donneze z univerzitní kliniky Sait-Luc odejmul nynější matce tkáň vaječníku v roce 1997, ještě dříve, než se podrobila chemoterapii, a tuto tkáň zmrazil. Lékaři u ní tehdy zjistili zhoubný Hodgkinův lymfom.

Loni v dubnu doktoři dospěli k názoru, že pacientka je z rakoviny vyléčena. Poté jí zpět do těla voperovali tkáň, již před chemoterapií odejmuli.

Čtyři měsíce po operaci žena opět normálně menstruovala a ovulovala. Posléze otěhotněla. Lékaři nato sdělili, že počala přirozenou cestou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!