Zentiva chce vstoupit na pražskou burzu

Farmaceutická společnost Zentiva chce na pražskou burzu umístit primární emise akcií. Šlo by o první takovouto emisi na burze za dobu její dosavadní existence. Společnost předpokládá, že emisí získá 100 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, řekl šéf firmy Jiří Michal…

PRAHA –

Zároveň chce společnost, která vznikla spojením podniků Léčiva a Slovakofarma, kótovat globální depozitní certifikáty na londýnské burze. Firma ale odmítla zveřejnit datum uvedení emise na trh. Michal neřekl ani to, jakou část akcií umístí v Praze.

Domácí akciový trh podle expertů skomírá a nové tituly potřebuje. Pokud bude o akcie Zentivy skutečně mezi investory zájem, mohlo by to přivést na český trh další podniky a zvýšit jeho atraktivitu.

„V případě úspěchu se potvrdí, že na českém trhu lze získat kapitál formou emise akcií, což bude signálem také pro další společnosti a jejich majitele, aby uvažovali o podobném kroku,“ uvedl analytik Atlantik finanční trhy Jan Schiesser.

Podle Vladimíra Černého z burzovní firmy Capital Partners by pro budoucí obchodování v odpovídajících objemech byly třeba tisíce drobných vlastníků.

Pražská burza zatím žádost o vstup na trh od Zentivy neobdržela a představitelé farmaceutické společnosti ji zatím nijak nekontaktovali.

Peníze získané z emise budou sloužit například k úhradě úvěru, který společnost použila při akvizici Slovakofarmy v loňském roce. Úvěr poskytly ING, Citibank, Komerční banka a Česká spořitelna.

Akcie na pražské burze budou moci nakupovat privátní a institucionální zájemci. Na ostatních burzách budou moci akcie nakupovat pouze institucionální investoři. Další informace nemůže společnost vzhledem k zákonným normám zveřejnit, uvedl Michal.

Zentiva patří mezi pět největších farmaceutických firem ve střední Evropě. Globálním koordinátorem a manažerem bude Merrill Lynch. Vedoucím spolumanažerem a manažerem emise v ČR bude Wood and Company.

Akcie chce emitovat společnost Zentiva BV, kterou podle databáze Čekia ovládá americký fond E.M. Warburg Pincus & Co. LLc sídlící v New Yorku. Zentiva BV ovládá firmu Zentiva a.s. (bývalá Léčiva) a společnost Zentiva Hlohovec (bývalá Slovakofarma).

Budoucí složení akcionářů společnosti závisí podle Michala na tom, kdy a jak se transakce uskuteční.

V Česku zatím získala peníze úpisem akcií pouze počítačová společnost Software 602, která se nyní obchoduje při minimálním zájmu v mimoburzovním RM-Systému.

O vstup na burzu zatím usiloval jen zpracovatel plechů Limart, ale o jeho akcie nakonec nebyl zájem. Veřejně obchodované firmy jinak pocházejí z masivní

kuponové privatizace z počátku devadesátých let.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!