Zesílený cement na výplň oslabených kostí

Britští vědci vyvinuli zesílený cement na obnovu kostí u pacientů s osteoporózou nebo po úrazech. Tým vědců z Birminghamské univerzity zjistil, že přidá-li se ke standardnímu výplňovému cementu citran sodný, získají lékaři až třikrát silnější hmotu…

Informuje o tom internetový server BBC.

„Přidáním nepatrného množství citranu sodného se jednotlivé přísady cementu lépe spojí a vzniká v něm méně pórů. Tímto cementem bychom mohli dokonce nahradit celou kost,“ dodává Barralet.

Vědci doufají, že jejich vylepšený fixační cement bude vhodný především pro zpevňování zlomených obratlů, kostí oslabených osteoporózou či rakovinou. Látku je možno aplikovat injekčně pomocí tenkých jehliček.

V čem se „nová hmota“ liší od klasické?

Klasický fixační cement s obsahem fosforečnanu vápenatého, který se v chirurgii používá od konce osmdesátých let, má neutrální pH a může být napuštěn léky a proteiny, které urychlují léčebný proces.

Ačkoliv je křehký a relativně lehký, není ani z poloviny tak silný, jako lidské kosti, což je způsobeno především tím, že v něm při aplikaci vznikají póry.

Přidáním citranu sodného se ale pevnost cementu zvyšuje. Doktor Jake Barralet, který se na vývoji nové látky podílel, k tomu říká:

„Fixační cement je nejčastěji používán pro výplň děr v kostech, které jsou způsobeny poraněním, nebo různými typy onemocnění. Bohužel není klasický cement tak pevný, aby byl vhodný pro kostní transplantaci.“

Tom Troczynski, expert na vývoj materiálů z University of British Colombia, označil nápad vědců zabývajících se vývojem cementu za „jednoduchý a skvělý“.

DÁLE ČTĚTE:
Poranění páteře
Stabilita endoprotézy a luxační riziko v rehabilitaci kyčelních náhrad\\
Současné diagnostické metody osteoporózy

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!