Zlínská nemocnice přechází na digitalizaci rentgenů

Titulní obrázek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně má kompletní digitalizaci rentgenových snímků. Nejmodernější systém, jenž nahradil klasické filmové snímky, je pro nemocnici mnohem komfortnější. Snímek může například vyhodnocovat několik lékařů najednou z různých míst v Česku…

zamezí se tak jeho případné ztrátě, a tím i opakovanému rentgenování. Digitální systém přišel na 25 milionů korun a nemocnice jej hradí sama ze svého rozpočtu. Novinářům to řekl zástupce primáře radiodiagnostického oddělení Baťovy nemocnice Jiří Tesař.

„Dá se to přirovnat k přechodu od fotoaparátu na film na fotoaparát digitální. Je to de facto totéž, ale aplikované do medicínského prostředí,“ upřesnil Tesař. Obrazová dokumentace se ukládá na speciální server a lékaři do ní mohou nahlížet i z domova. Navíc nehrozí možnost, že by pracovali se špatně udělaným rentgenem, nově se totiž dají zesvětlovat či ztmavovat. Propojením s jinými datovými sítěmi je také možno snímky zasílat na vyšší odborná pracoviště fakultních nemocnic.

Systém by měl v budoucnu sloužit i dalším třem krajským nemocnicím, tedy v Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži. Na tento způsob pořizování, zpracování a ukládání diagnostických obrazových informací přecházejí postupně všechny nemocnice v republice. Důvodem jsou především klesající ceny těchto systémů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!