Zlínská oční klinika používá nejrychlejší laser na světě

Laser, paprsek,

Nejrychlejší a nejpřesnější laser pro operace očních vad na světě začala používat zlínská oční klinika Gemini. Klinika byla mezi prvními třemi pracovišti, která laser Amaris 1050 od německého výrobce získala, další jsou v Japonsku a Ománu. Laser zvládne odstranit všechny běžné oční vady, operace trvá jen několik minut, pro pacienta je bezpečnější a šetrnější, řekl dnes novinářům primář kliniky Pavel Stodůlka.

„Laser umístí na oko za jednu sekundu tisíc laserových bodů, což je pro srovnání čtyřikrát více než dosud běžné lasery. Je nesmírně přesný. Hlavní výhoda je v tom, že operace je rychlejší, v jejím průběhu se méně projeví okolní faktory, jako je teplota a vlhkost, díky tomu je přesnější výsledek. Hojení je tak dobré, že pacient po pár hodinách pěkně vidí, druhý den bývá téměř bez problémů,“ řekl Stodůlka. Jednu dioptrii odstraní laser za 1,3 vteřiny. Je dvakrát až čtyřikrát rychlejší než jiné lasery, podotkl Stodůlka.

Zlínská klinika, která má dalších pět pracovišť v republice a jednu ve Vídni, nový laser využívá od září, zatím s ním lékaři operovali stovku pacientů. Klinika ročně provede několik tisíc operací.

O laserové operace je podle Stodůlky na klinice Gemini stále velký zájem. „Lidé více obracejí každou korunu, ale odliv pacientů nepociťujeme,“ uvedl Stodůlka, podle kterého volí lidé operaci například kvůli tomu, aby zvýšili své možnosti na pracovním trhu nebo byli méně omezení třeba při sportu.

„Laserové operace začaly v republice poměrně brzy, lidé o tom vědí, výsledky jsou dobré,“ uvedl Stodůlka. Například na Slovensku nebo v Polsku se podle něj možnosti laserových operací teprve dostávají do povědomí lidí. Naopak v Rakousku, Německu či Skandinávii chtějí pacienti to nejlepší zázemí. „Cena je tam ale za stejné operace několikanásobně vyšší, proto jezdí hodně pacientů k nám,“ podotkl primář.

Výsledky operací jsou podle něj stabilní, v naprosté většině případů je vada odstraněna jen jednou operací. Výjimečně je třeba zákrok opakovat zdarma v rámci takzvané doživotní záruky. Operaci nehradí zdravotní pojišťovny, stojí od 16.000 do 24.000 korun. Nový laser stojí od deseti do 15 milionů korun podle vybavení a příslušenství.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!