Přejít na obsah

20 Kč za recept a 50 u lékaře mají platit děti i důchodci

zpět
2.3.2007

Děti a důchodci od dvaceti korun za recept a padesáti za návštěvu lékaře a za den v nemocnici osvobozeni nejspíš nebudou. Alespoň tak se vyvíjí uvažování ministra zdravotnictví Tomáše Julínka...

„Je to jedna z variant řešení, o níž se diskutuje,“ potvrdil Právu ve čtvrtek mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Přitom ještě v úterý, když ministr Tomáš Julínek (ODS) seznamoval novináře s reformou zdravotnictví, kde počítá i s poplatky u lékaře, uvedl, že zde bude „sociální klauzule“. Žádná ale zřejmě nebude.

Aby poplatky mohly být zavedeny, musí návrh novely zákona odsouhlasit Sněmovna, Senát a podepsat prezident republiky.

Podle Cikrta regulační poplatky u lékaře, jejichž cílem je snížit čerpání zdravotní péče, které je v Evropě nejvyšší, „budou mít smysl, jen pokud budou bez výjimek“.

Ministr by na zrušení poplatků přistoupil, jestli vůbec, jedině u dětí doprovázených k lékaři rodiči. Seniorům by je mohl kompenzovat sociální systém, řekl Čikrt.

Poplatky, které pacient zaplatí lékaři, a 20 korun za recept zřejmě zůstanou tomu zařízení, které je vybere.

Dvacetikoruna z každého receptu tedy lékárníkům a padesátikoruna lékařům.

Ti si tím vlastně zvýší svůj příjem. Na zváženou také je, zda by pak lékař nebyl motivován k tomu, aby pacienta zval k opakovaným návštěvám jen kvůli poplatku.

Julínek proto chce, aby příjem z poplatků byl „vzat v úvahu“ v rámci úhrad péče od zdravotních pojišťoven. Ty by byly nižší.

Většina pacientů si ale myslela, že peníze z poplatků by šly do zvláštního fondu, z nichž by se hradila třeba nákladná péče.

Rath: poplatky nepodpoříme

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) Právu řekl, že jeho strana „regulační poplatky ve Sněmovně nepodpoří, protože jsou asociální, nemravné“.

Svaz pacientů soudí, že jdou proti pacientům, protože senioři, kteří čerpají zdravotní péči nejvíc, na ně mít nebudou.

Ministr Julínek připouští, že ve Sněmovně o ně bude velký boj.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: 20 Kč za recept a 50 u lékaře mají platit děti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku 20 Kč za recept a 50 u lékaře mají platit děti…

Komentáře

dalších 29 komentářů
František Hastík Re:poplatky  | 2. 04. 2007 09:14

K Martinu Pavelkovi. Kromě vzbírání poplatků vás v ordinaci čeká ještě pořizování vyžádaných výpisů ze zdravotních dokumentací. Takže sestřička bude ztrácet čas kasírováním pacientů a bude hromosvodem jejich připomínek a schválností, kdy budou platit vysokými bankovkami, a vy budete ztrácet mezitím čas kopírováním dokumentace.

Jiří Wicherek Vyvine se to asi jinak,  | 5. 03. 2007 12:46

Ano, ze se vse nakonec vyvine jinak, je vice, nez zrejme. Dosavadni kroky pana ministra jsou vsak, no, ehm, rekneme podivne. Stale doufam, ze jen zatim. Pred volbami se neustale ohanel jsousi knizeckou, s tim, ze je v ni "jeho" reforma zdravotnictvi obsazena. Pravda od pocatku bylo dosti zarazejici, ze na konkretni dotazy ohledne te reformy pan ministr odpovidal znacne neurcite, hlavne odkazoval na tu knizecku, ze na otazky ohledne casoveho sledu uvazovanych kroku reformy odpovidal, ze nekolik mesicu se nebude dit nic.... No, casem se ukazalo, ze ta knizecka neni az tak zcela jeho dilem, ze pro ni nema valnou podporu ani ve sve strane... Presto jsem cekal, ze se, do pripravene reformy pusti bezprostredne po nastupu do funkce. On vsak prece jen dodrzel to, co tez sliboval - celou radu mesicu se, krome personalnich zmen tu a onde, nedelo niccc... Nu, ted to snad konecne prislo. Ale jak? Mam dosti intenzivni pocit, ze osvedcenou metodou "pokusu a omylu", resp. systemem "nastrelu", ktere se v pripade zasahu oznaci za platne, jde-li rana mimo, za pouhy "nastrel", jinak receno, zkousi, "co by mohlo projit". Tak byly "vystreleny" zpravy o chystanem zavedeni spoluucasti za navstevu u lekare, za napsani receptu.... No, celkem nic se nedelo, toz se zverejnily zamyslene sumy, na rasanci bylo ubrano vyjmutim duchodcu a deti z poplatku, hranici poplatku 3000 Kc... No, celkem nic se nedelo, deti a duchodci byli do poplatku zahrnuti, hranice poplatku byla zvysena na 5000... Jsem opravdu docela zvedav, jak daleko si jeste ministr "troufne" zajit, pripadne, kdy "hodi zopatecku", jak daleko pak couvne. Jen doufam, ze to, napr. v dusledku blizicich se voleb, nebude na "bod nula.".

Doktor Re:administrativa  | 4. 03. 2007 22:08

možná, že kromě těch zubů bys to vše zvládl sám a levněji - stejně asi po tom kolečku píšeš všechny léky, ne ???

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné