Dnes se koná sbírka na prevenci rakoviny

Na zhruba 1150 místech v Česku budou dnes dobrovolníci ve žlutých tričkách nabízet lidem žluté kytičky.

Jejich koupí lidé přispějí na prevenci rakoviny. Sbírka je letos zaměřena na nádory hlavy a krku, které jsou každoročně v Česku nově zjištěny asi u 2000 pacientů. Mezi nádory hlavy a krku patří nádory horního dýchacího traktu, polykacích cest, slinných žláz, dále nádory vyrůstající z kůže, cév, nervů a dalších tkání v této oblasti. Muži jsou touto diagnózou ohroženi třikrát častěji než ženy.

Nádory hlavy a krku podle organizátorů sbírky sice nejsou tak časté, je možné jim ale předcházet. „Stačí totiž málo: nekouřit, omezit požívání alkoholu, především toho koncentrovaného, dodržovat ústní hygienu,“ uvedla onkoložka a předsedkyně Ligy proti rakovině Michaela Fridrichová.

Společně se žlutou kytičkou dostanou zájemci letáček s informacemi o nádorech hlavy a krku. Lidé budou moci přispět i dárcovskou sms zprávou. Akci doprovodí program ve žlutém stanu, který bude od 9 do 19 hodin otevřen v dolní části pražského Václavského náměstí. Výtěžek sbírky bude použit na prevenci a výzkum onkologických onemocnění a podporu kvality života onkologických pacientů. Loni se ve sbírce vybralo 18,26 milionu korun.

Ohodnoťte tento článek!