Koalici v Karlovarském kraji hrozí rozpad kvůli zdravotnictví

jednání

Koalici vedoucí Karlovarský kraj, kterou tvoří ČSSD, KSČM a hnutí Doktoři za uzdravení společnosti, hrozí nejspíše rozpad. Pro ČTK to připustila radní Berenika Podzemská (Doktoři), která má na starosti oblast zdravotnictví.

Reagovala na prohlášení hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), který oznámil, že bude asi požadovat výměnu na postu radního pro zdravotnictví.

Důvodem mají být spory o budoucí podobu krajského zdravotnictví. Koaliční jednání se budou v Karlovarském kraji konat ve čtvrtek. Jeho výsledek nechce žádná ze stran předjímat.

„Nehodlám dělat žádné kompromisy při uplatnění základního úkolu kraje, tedy zajistit kvalitní zdravotní péči v krajských zdravotnických zařízeních. Na základě koncepce máme jasnou vizi, teď je třeba kromě vizí i tvrdá každodenní práce. Jestli na ní MUDr. Podzemská nestačí, nebo ji taková práce nudí, budou ji muset naši koaliční partneři vystřídat,“ uvedl hejtman Novotný.

Hlavní rozpor je v tom, že hnutí Doktoři připravilo nákladnou strategii zdravotnictví, která navrhovala stavbu nové nemocnice a postupně utlumit nemocnici v Sokolově a současnou karlovarskou.

Zastupitelstvo se sice usneslo na stavbě nové nemocnice, ale s tím, že do její výstavby budou všechny tři krajské nemocnice fungovat beze změn.

Případné financování stavby nové nemocnice přislíbila kraji těžební firma Sokolovská uhelná. I proto se nejčastěji hovoří o tom, že pokud se opravdu nemocnice postaví, bude to poblíž Sokolova. Právě tady, vedle silnice R6, má Sokolovská uhelná pozemky.

Kdyby vyrostla nemocnice tady, zanikla by patrně karlovarská. „O tom, kde bude nemocnice stát, ovšem dosud není rozhodnuto. Teď je prvořadé, abychom dali do pořádku současné tři nemocnice,“ poznamenal hejtman.

Proti tomu se ale nyní začínají bouřit lékaři z karlovarské nemocnice i Podzemská. Podle ní je nemyslitelné, aby byla nová nemocnice jinde, než u Karlových Varů. Uvedla, že by v opačném případě byly Karlovy Vary prvním krajským městem, v němž by nemocnice nebyla.

„My jsme připravili odborné názory a řešení. Hledáme kompromisy, aby to fungovalo. Ovšem rozhodnutí zastupitelstva je politické řešení. Tak se zdravotnictví řídit nedá,“ konstatovala Podzemská. „Pokud nám chybí lékaři a zároveň nemůžeme žádná lůžka zavřít, nejsme schopni zajistit nutnou péči,“ dodala.

Podle ní zřejmě není jiná cesta, než rozpad koalice. Jak ale řekla, Doktoři nebudou ti, kteří ji sami opustí. „Ráda bych viděla důkazy, že na svou práci nestačím, nebo že se nudím,“ reagovala na prohlášení hejtmana. „Já mám jasnou koncepci, kterou prosazuji,“ dodala.

S řízením zdravotnictví přitom mělo podobné problémy i předcházející vedení kraje, složené z koalice ODS a ČSSD. Vznik Doktorů za uzdravení společnosti byl jeden z důsledků protestů a demonstrací zdravotníků v lednu loňského roku. Hnutí, jehož základ vytvořili tehdy rebelující lékaři, pak v krajských volbách získalo 9,56 procenta hlasů.

Ohodnoťte tento článek!