MZ vyzvalo firmu Diag Human k zproštění mlčenlivosti rozhodců

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo firmě Diag Human zproštění mlčenlivosti rozhodců v mnohamiliardové arbitráži, kterou firma vede s Českou republikou kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. ČTK o tom informoval mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda ČTK řekl, že ministerstvo k takovému návrhu není oprávněno. Dodal ale, že firma zprostí rozhodce mlčenlivosti v trestním řízení, které kvůli arbitráži vede protikorupční policie.

„Ministerstvo zdravotnictví má zájem na naprosté transparentnosti celého procesu. Navrhlo tedy protistraně zproštění povinnosti mlčenlivosti rozhodců a očekává, že pokud protistrana nemá co tajit, zachová se stejně,“ stojí v tiskovém prohlášení úřadu.

Sršeň už koncem dubna avizoval, že ministerstvo o zproštění mlčenlivosti uvažuje. Dnes zopakoval, že Diag Human se soustavně snaží účelově mást veřejnost zkreslenými nebo nepravdivými informacemi a spoléhá na to, že rozhodci se k nim nemohou vyjadřovat kvůli povinnosti mlčenlivosti.

„Návrh na zproštění mlčenlivosti rozhodců je procesním jednáním. Ministerstvo zdravotnictví není oprávněno ani zprošťovat rozhodce mlčenlivosti, ani to druhé straně navrhovat,“ uvedl dnes Kalvoda, který dlouhodobě tvrdí, že ve sporu může za stát vystupovat pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), nikoliv ministerstvo.

Kalvoda poukázal na to, že Diag Human letos v únoru vyzvala Českou republiku ke zproštění rozhodců mlčenlivosti v takovém rozsahu, který byl potřebný ke zjištění nároků offshorových firem, jež se k arbitráži chtěly připojit. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových prý ale výzvu odmítl. Diag Human již dříve uváděla, že offshorové firmy do řízení protiprávně připustil předseda přezkumného rozhodčího senátu Petr Kužel.

Arbitráží se zabývá protikorupční policie. Diag Human pro účely trestního řízení zprostí rozhodce povinnosti mlčenlivosti a předpokládá, že Česká republika to udělá také, dodal právník.

Rozhodčí nález z roku 2008 určil, že stát má Diag Human zaplatit přes osm miliard korun a úroky. Obě strany sporu se proti němu odvolaly. Firma požadovala 14 miliard korun, Česko nárok firmy odmítlo. Diag Human poukazuje na to, že odvolání státu je vadné, protože jej podalo ministerstvo zdravotnictví, a ne ÚZSVM.

Z přezkumného rozhodčího senátu v březnu odstoupil arbitr nominovaný firmou, Švýcar Damian Della Ca. Své funkce se vzdal kvůli pochybám o nezaujatosti dalších rozhodců – předsedy Hospodářské komory ČR Kužela a bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty Milana Kindla.

Rozhodce Kindla do senátu nominoval stát, Kužela jmenovaly soudy, a to údajně proto, že se obě strany sporu nedokázaly na třetím rozhodci samy shodnout. Diag Human dlouhodobě naznačuje, že oba tito rozhodci nejsou v arbitráži nezávislí. Ministerstvo zase tvrdí, že odstoupení Švýcara bylo vedeno snahou oddálit rozhodnutí ve sporu.

Koncem dubna jmenovala firma nového rozhodce, rovněž Švýcara Maxe Baumanna. Sršeň dnes uvedl, že Baumannovo jmenování podtrhuje obavy ministerstva zdravotnictví z dalšího zdržování sporu.

Ohodnoťte tento článek!