Slepé střevo za pět tisíc, žlučník za deset

peníze, prodej, obálka

Od května by si lidé mohli platit za to, že je operuje vybraný lékař. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Do konce dubna chce ministerstvo vydat metodický pokyn, který bude vodítkem pro nemocnice při zavádění této služby.

Třeba za vybraného lékaře na operaci slepého střeva by pacient dal 5000 korun, na transplantaci srdce 15.000 korun, uvedl dnešní Blesk. Jeho čísla Sršeň potvrdil.

Částky navrhlo ministerstvo po diskusi s odborníky, mohou se ještě změnit. Mohou se také lišit v jednotlivých nemocnicích, záleží na zájmu pacientů, upozornil mluvčí.

S návrhem na placení za výběr lékaře přišly odborné společnosti. Chtěly zrušit praxi, kdy se pacient dostane k vybranému lékaři za úplatek. Největší zájem je prý o výběr v gynekologii a ortopedii.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) plánoval, že za vybraného lékaře si lidé budou moci připlatit od ledna. Dalším termínem byl duben, kdy nabudou účinnosti tři reformní zákony o zdravotnických službách, specifických službách a záchranné službě.

Nyní je v plánu květen, právníci museli nejprve prověřit, zda připlácení na lékaře nenarušuje ústavní práva lidí na zdravotní péči hrazenou ze zdravotního pojištění.

Podle právníka Platformy zdravotních pojištěnců Ondřeje Dostála je placení za výběr lékaře protizákonné a diskriminační pro ty pacienty, kteří na to nemají. Podle prezidenta České gynekologické a porodnické společnosti Vladimíra Dvořáka to platné zákony nezakazují. Je tedy možné a legální, když si pacient zaplatí za něco, co nehradí zdravotní pojišťovny.

Podle představ ministerstva se mají vybrané peníze dělit mezi lékaře a zdravotnický personál, který pečoval o pacienta, a nemocnici. Měla by příspěvek třeba na nákup nových přístrojů nebo zvyšování platů.

Podle Dostála by měly všechny peníze být příjmem systému. Zákon by se měl změnit tak, aby si lékaři mohli vybrat, zda budou léčit plně na pojišťovnu, nebo budou brát peníze za přednostní léčení. Pojišťovna by platila v plné výši lékařům, kteří nevybírají. Těm, co vybírají, by o domluvená procenta platby snížila.

Peníze, které by systém získal, by pojišťovna využila na nasmlouvání dalších lékařů, kteří budou poskytovat péči v solidárním systému.

Navržené platby v korunách za výběr lékaře

slepé střevo: 5000

kýla: 5000

šedý zákal: 5000

žlučník: 8000 – 10 000

operace kolena: 10 000

odstranění žaludku: 10.000 – 12.000

odstranění tlustého střeva: 10.000 – 12.000

výměna kyčle: 10.000 – 15.000

transplantace srdce: 15.000

Ohodnoťte tento článek!